Сателити показаха как Китай тренира за удар срещу най-мощните оръжия на САЩ СНИМКИ
От години Китай разработва противокорабни ракети, включително такива, които могат да унищожават самолетоносачи
Китай е построил нещо, което изглежда по очертания на американски военни кораби в мащаб 1:1, включително самолетоносач, показват сателитни снимки - възможни цели за тренировки за нанасяне на удари по някои от най-мощните оръжия на САЩ, разположени в Тихия океан, пише ТРУД.
Бойните групи на американските военноморски сили - съсредоточени около огромни самолетоносачи - са сред най-мощните оръжия в американския арсенал.
Satellite images show China has built mock-ups of a U.S. Navy aircraft carrier and destroyer in its northwestern desert, possibly as practice for a future naval clash as tensions rise between the nations. Read More on https://t.co/VzhqT348Gg https://t.co/fNg9CsKrcs
— newslink7.com (@Newslink7com) November 8, 2021
Една от тях е разположена в състава на 7-ми флот в Тихия океан и наблюдава основни зони на напрежение като Тайван и Южнокитайско море.
От години Китай разработва противокорабни ракети, включително такива, които могат да унищожават самолетоносачи.
️Satellite images show China has built mock-ups of a U.S. Navy aircraft carrier and destroyer in its northwestern desert, possibly as practice for a future naval clash as tensions rise between the nations.#China #USA
— The RAGE X (@theragex) November 8, 2021
Satellite image source: @Maxar pic.twitter.com/4S2h9qq2pw
На сателитни снимки, заснети миналия месец от Maxar Technologies и изпратени на АФП в неделя, се виждат огромни очертания на американски военни кораби в пустинята Такламакан в западния китайски регион Синдзян.
Сред тях имало поне един с формата на самолетоносач и друг с формата на разрушител. Една от целите е била видяна монтирана върху железопътна транспортна система.
Според Военноморския институт на САЩ структури в мащаб 1:1 са включвали плоски очертания, както и по-сложни такива с нещо, което изглежда е било стълбове за уреди.
"Анализът на исторически сателитни изображения показва, че структурата на мишените на самолетоносача е била изградена за първи път между март и април 2019 г.", се казва в доклада на USNI.
"Тя е претърпяла няколко преустройства и след това е била основно демонтирана през декември 2019 г. Обектът се върна към живот в края на септември тази година, а структурата беше по същество завършена в началото на октомври".
USNI цитира разузнавателната фирма AllSource Analysis, според която районът е бил използван за тестване на балистични ракети в миналото.
Запитан за изображенията, говорителят на китайското външно министерство Ван Венбин заяви в понеделник, че "не е запознат със ситуацията".
The Chinese military is using mock-ups of a U.S. aircraft carrier at a weapons-testing range in a remote western desert, new satellite imagery shows https://t.co/n1fNK6drwE
— Bloomberg Markets (@markets) November 8, 2021
Според публикувания миналата седмица доклад на Пентагона за Китайската народноосвободителна армия (НОАК) в момента Пекин извършва мащабна модернизация на въоръжението, като много от оръжията са предназначени да помогнат за неутрализирането на най-важните американски военни кораби в случай на регионален конфликт.
Сред тях е и ракетата DF-21D, която има обсег на действие над 930 мили (1500 км), се казва в доклада на Пентагона.
Тя осигурява "възможност за нанасяне на прецизни удари на далечни разстояния срещу кораби, включително самолетоносачи, в западната част на Тихия океан от континентален Китай", се казва още в доклада.
Китайските военни са разгърнали тези ракети по време на учения, което адмиралът от военноморските сили на САЩ Филип Дейвидсън определи като "недвусмислено послание към регионалната и глобалната аудитория".
"Използването им по време на широкомащабно учение на НОАК демонстрира фокуса на НОАК върху противодействието на всяка потенциална намеса на трета страна по време на регионална криза", заяви той пред Сената на САЩ през март тази година.
Военноморските сили на САЩ редовно провеждат операции в Южнокитайско море и около Тайван, което предизвиква гнева на Пекин.
Китай претендира за почти цялата територия на спорния воден път и смята Тайван за част от своята територия, която един ден трябва да бъде завзета, при необходимост със сила.