Сензация: Плутон вече не е планета в Слънчевата система

В продължение на 76 години се смяташе за девета планета в нашата Слънчева система, но учените понижиха Плутон

"В продължение на 76 години се смяташе за девета планета в нашата Слънчева система, но днес учените понижиха Плутон, тъй като е твърде малък". С тези думи журналистката от Би Би Си Фиона Брус разказа новината, която обикаля света на 24 август 2006 г., предизвиквайки вълна от широко възмущение.

Докато тези, които отговарят за актуализирането на информацията в енциклопедиите и учебниците са се хванаха за главата, интернет умножава мемовете, в които се появява Плутон, изразяващ емоции, вариращи от гняв до самота, преминавайки през тъга. А отговорникът за трагедията е Майк Браун, астроном от Калифорнийския технологичен институт, известен като CalTech.

През 2005 г. Браун и неговият екип откриват обект, наречен Ерис, който бележи съдбата на Плутон.

"Ако не беше Ерис", каза Браун пред Би Би Си, "Плутон вероятно щеше да бъде пометен завинаги под килима. Въпреки че от началото на 2000 астрономите бяха наясно, че Плутон също е част от пояса на Кайпер. беше ясно, че никой наистина не иска да промени статуса му, тъй като ще бъде трудно и обезпокоително. "

"Астрономите не искаха да се борят с обществеността и наистина нямаше убедителна причина да променят Слънчевата система", обяснява ученият.

"Дори и да нямаше смисъл от научна гледна точка, беше добре да остане така. Проблемът е, че след като открихме Ерис и разбрахме, че Ерис е по-масивна от Плутон, нямаше друг избор, освен да направим нещо."

Това "нещо" беше окончателно решено от Международния астрономически съюз през август 2006 г., след като те решиха да определят какво е планета.
Въпреки че в тази история Майк Браун играе ролята на лошия, истината е, че той никога не е имал нищо срещу Плутон ... точно обратното. "Спомням си, когато бях малък, имах плакат на стената си с всички планети, техните орбити и дори някои астероиди.

Художникът си беше представил повърхността на Плутон с игли, които се издигаха към небето и бяха толкова деликатни, че изглеждаше, че ако докоснахте се щяха да се счупят ... "Как да не бъда очарован от такова далечно, странно и деликатно място? Плутон беше едно от любимите ми като дете."

Тогава планетата джудже е открита през 1930 г. от американския астроном Клайд Томба.

Астрономите са го търсили от откриването на Нептун през 1846 г. от французина Урбейн Льо Верие. Смятало се, че „нещо голямо“ гравитационно дърпа Нептун и неговия съсед Уран, засягайки формата на орбитите им.

„Американецът Пърсивал Лоуъл, който го нарича „ Планета Х “, основава цяла обсерватория, за да я търси: Обсерваторията на Лоуъл във Флагстаф, Аризона.“

Лоуъл умира, без да го намери, но обсерваторията продължава търсенето, като разглежда района, където той бил предсказал, че трябва да има планета.

"През 1930 г. Томба намира точна светлина, която се движи. Преместването и бавното движениe, означаваше, че е част от Слънчевата система е много далеч", обяснява Браун.

Ако предположите, че трябва да има планета и откриете нещо, предполагате, че трябва да е това. 

"Предсказанието на Лоуъл не беше грешно, но се основаваше на неверни данни. Оказва се, че орбитите на Уран и Нептун изобщо не са нарушени; и двете планети са точно там, където трябва да бъдат. Но хората не са знаели по това време. 

"Откриването на Плутон беше пълен инцидент."

През 30-те години на миналия век не е имало критерии за сравнение на откритието на Томба, нито определение за това каква е планетата.

Концепцията била донякъде неясна: една планета като цяло била доминираща и кръгла в Слънчевата система.

И така, когато Браун и екипът му откриват Ерис през 2005 г. и разкриват, че тя е по-голяма от Плутон, става ясно, че нещата не могат да продължат по този начин.

"Беше сформиран комитет, който беше разпуснат и беше сформиран нов комитет, но и новият комитет беше разпуснат. В крайна сметка, Международният астрономически съюз, който има право да прави подобни неща, сформира още една комисия с учени и историци, които подготвиха предложение за срещата от 2006 г. ".

Всъщност аз се скрих със семейството си на малък остров в тихоокеанския северозапад, където предполагах, че никой няма да ме намери. Но в хода на тази среща на Международния астрономически съюз те ме намериха и телефонът ми започна да звъни ...

„Предложението беше Плутон да запази статута си на планета, Ерида да бъде планета, астероидните серии да бъдат планета, а луната на Плутон да бъде планета.

"Падна ми ченето“: това е най-лудото предложение, което съм виждал през живота си."

Ако не беше той, Плутон щеше да бъде това, което толкова много от нас го бяха научили: деветата планета в нашата Слънчева система.
Но авторът на „Как убих Плутон и защо го заслужи“ не мълчи.

„Те щяха да кажат, че съм открил планета -Ерида, която щеше да ме направи единственият откривател на планети с живот и следователно известен, но твърдо твърдях, че това няма смисъл.

"Не открих планета. Открих това хладно малко тяло, което е най-масивният обект на пояс на Кайпер, който познаваме и това е много удивително, но просто няма мащаба на планетарно откритие.

„Моят аргумент най-накрая надделя при гласуването, проведено в Международния астрономически съюз, и това беше всичко: Плутон престана да бъде планета.

"Бих казал, че Плутон никога не е бил. Случаят е приключен и Плутон никога повече няма да бъде планета."

Международният астрономически съюз за първи път постанови определение за планета.

За да бъде планета, обектът трябва да обикаля около Слънцето, да е кръгъл и да е ясно отграничен, с други думи, да няма други обекти наблизо. В това последното Плутон се провали.

"По времето, когато се случи, беше вълнуващо; не беше лесно да се вземе решение и астрономите взеха правилното. Беше невероятно, никога не бих предвидил, че ще се случи."

Но колкото и Браун да се опитва да обясни случилото се, хората са бесни.

"През първата година те ми изпратиха груби омразни съобщения. Получих истински смъртни заплахи."

Астрономът бил поразен от факта, че хората изпитвали толкова силни чувства към Плутон.

"Това беше и все още е научно правилно. Това е правилната схема за класификация за нашата слънчева система и има значение, защото ни позволява наистина да разберем каква е тя.

"Така че съм доволен, че имах роля да помогна на Слънчевата система да бъде описана по правилния начин за учените и обществеността."
И какво е това описание?

„Мисля, че най-доброто описание на Слънчевата система е: 8 гигантски планети, група астероиди между Марс и Юпитер и група обекти извън Нептун в пояса на Кайпер.“