Шефът на НАСА хвърли бомба за БГ астронавт на Луната
Границата далеч не е Луната, а е Марс и отвъд тази планета, заяви Бил Нелсън
Възможно е български астронавт да стъпи на Луната. Прогнозата направи директорът на НАСА Бил Нелсън, който е на посещение в София и се срещна със студенти в „Алма Матер“ и с президента Румен Радев.
Новата мисия до Луната е във фокуса на цялото посещение на директора на НАСА.
„Предложих на президента да обсъдим изпращането на български астронавт до Луната. Много страни са получили тази възможност и подкрепям това. Трябва да има български астронавт. Космическият бизнес е начин вашата икономика да расте. И България има невероятно бъдеще“, каза Бил Нелсън.
Директорът на НАСА Бил Нелсън е у нас, след като страната ни стана част от споразумението „Артемида“ за стратегическо партньорство в космическите технологии.
Нова мисия
„Студентите имат десетки възможности - да влязат в индустрията, да изследват космоса“, заяви Нелсън.
55 години след „Аполо“ 11, НАСА подготвя екипаж, който се очаква да стъпи на земния спътник през септември догодина.
„Сега отиваме до Луната, за да се научим да живеем в тази околна среда. Ако сега отидем до Марс, например, можем да изследваме 8 месеца. Ако сме на Луната, ще можем да бъдем поне две години. Границата далеч не е Луната. Границата е Марс и отвъд.
Ние няма да ходим този път на Луната, просто, за да покажем, че можем да отидем, това го направихме преди 50 години. Отиваме на Луната, за да се научим да живеем при такива условия, за да се научим как да съществуваме и какви техники технологии ще са необходими, за да продължим към следващата стъпка - да изпратим хора на Марс."“, заяви директорът на НАСА.
"Смятам ли, че има извънземен живот? Да, мисля, че има. При толкова голям космос, който дори не може да си предствим. Възможно ли е да има друга планета с условия като на Земята? Разбира се, че е.
Именно затова копаем на Марс. Затова марсохода "Пърсивириънс" прави дупки, големи колкото цигарена кутия, събира пробите в титаниеви контейнери. След години, когато вземем тези 32 контейнера с проби оттам, където предполагаме, че е имало вода - ще получим ясен отговор, дали е имало следи от живот на Марс.", допълни Нелсън.