Spiegel: Германският IRIS-T против руския "Искандер"
Изданието нарича IRIS-T най-модерната система за противовъздушна отбрана в Германия
Германия предаде първата от четирите обещани системи за противовъздушна отбрана IRIS-T на Украйна, съобщава Spiegel.
Според изданието украинската страна е получила система със среден обсег на 11 октомври близо до полско-украинската граница. Освен това още три системи могат да бъдат прехвърлени още през следващата година.
Изданието нарича IRIS-T най-модерната система за противовъздушна отбрана в Германия. Разработена е от немската оръжейна компания Diehl Defense.
Комплексът се състои от три машини: пускова установка с осем ракети, радарна машина и командна машина. Той изстрелва ракети въздух-въздух с малък обсег, способни да поразяват цели на височина до 20 километра и на разстояние до 40 километра.
Досега тези единици са били доставяни само в Швеция и Египет. Експертите ги наричат "сурови".
Но още в началото на юни Западът започна да говори за възможността за доставката им в Украйна. Това обяви в началото на юни германският канцлер Олаф Шолц, а в края на месеца посланикът на Украйна в Германия Андрей Мелник заяви, че засега въоръжените сили на Украйна могат да разчитат само на една такава система, но впоследствие страната може да получи до 10 единици IRIS-T.
Разходите за плащане и доставка на оборудване бяха поети от германското правителство. В същото време инициатор на доставките в интерес на украинската армия беше производствената компания Diehl Defense.
Първоначално първата доставка на комплекса беше планирана за ноември. В същото време в края на август германският външен министър Аналена Бърбок съобщи, че системите ще бъдат доставени на Украйна „през следващите седмици“.
Въпреки това, след масиран обстрел на критична инфраструктура на Украйна на 10 октомври, германският министър на отбраната Кристина Ламбрехт каза:
„Украинските цивилни страдат най-много от засиления обстрел на критична инфраструктура. Поради тази причина е необходимо да продължим да подкрепяме Украйна в нейната борба, особено с модерни системи за противовъздушна отбрана".
Освен това стана известно, че Вашингтон очаква скоро да прехвърли първите системи за противовъздушна отбрана NASAMS в Киев.
„Вярваме, че сме на път да ги предадем <…> в много близко бъдеще“, каза Джон Кърби, съветник на президента на САЩ Джо Байдън и координатор по стратегически комуникации в Съвета за национална сигурност на САЩ, без да посочи точна дата.
По един или друг начин, ако всичко това все още е в проекта, тогава IRIS-T, очевидно, вече е реалност, с която скоро ще трябва да се сблъскаме.
Трудно е да се каже колко „сурова“ е тази система, тя никога не е тествана в реални условия, така че това може да е една от целите на доставките - да се тества в хода на военните действия“, отбелязва военният експерт, политолог, директор по развитието на Фонда за насърчаване на технологиите на 21-ви век Иван Коновалов.
"Едва след това ще може да се твърди неговата готовност и необходимостта от подобрения. Украйна отдавна е полигон за тестване на най-новите модели западни оръжия, просто по-рано това се правеше главно от американците, сега ще се присъединят и германците", заяви той.
"СП": Колко ефективна е?
- Само ако се използва като капан за нашия самолет на определено място. Украинците не са създали никаква ешелонирана отбрана - това е основният им проблем. Но им останаха само С-300 250. Но те ги разкъсаха "по направления", и то най-вече в непосредствения тил - за да хванат руските самолети и хеликоптери.
Днес те берат плодовете на подобна тактика - получават болезнени удари в стратегическия тил, където нямат нищо реално покрито, освен може би Киев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук