Това е най-големият мит за коефициента на интелигентност
Научно изследване, което проследява развитието на група млади хора в продължение на четири години оборва една от най-разпространените заблуди, свързани с коефициента на интелигентност, пише obekti.bg, позовавайки се на PsyBlog.
Най-големият мит за коефициента на интелигентност (IQ) е предположението, че той не се променя.
Всъщност е напълно възможно IQ резултатът да се увеличи с 20 пункта само за четири години, установява изследване.
От ранна да късна юношеска възраст коефициентът на интелигентност може драстично да спадне или да нарасне. Въпреки че изследването е проведено при младежи, същото може да се отнася и за зрели възрастни хора, смятат учените.
Куркума, джинджифил и кокосово масло преди сън
„Въпросът е дали, след като нашата мозъчна структура може да се променя през годините, дали коефициентът ни на интелигентност също се променя? – пита се ръководителят на изследването, Кати Прайс. – „Моето предположение е, че може. Има множество доказателства, които сочат, че мозъкът може да се адаптира и структурата му да се променя, дори в зряла възраст.“
За целите на изследването, 33-ма юноши били проследени в продължение на четири години.
„Открихме значителна промяна в начина, по които нашите участници се справяха на тестовете през 2008 г. в сравнение с четири години по-рано.“ – казва Сю Рамсден, съавтор на изследването. „Някои се представяха чувствително по-добре, но други – значително по-зле.
Открихме ясна връзка между тези промени и промените в структурата на мозъците им, така че можем да кажем с известна сигурност, че тези промени са реални.“
Какви са фаталните количества стрес (ТАБЛИЦА)
Професор Прайс се чуди дали не „отписваме“ някои деца твърде рано.
„Имаме тенденцията да оценяваме децата и да определяме тяхното образование сравнително рано в живота, но тук демонстрираме, че тяхната интелигентност все още се развива. Трябва да бъдем особено внимателни да не отписваме тези, които се справят зле първоначално, защото коефициентът им на интелигентност може значително да се подобри в бъдеще.
Това е аналогично на физическата тренировка.
Младеж, който е в добра атлетична форма на 14, може да я загуби на 18, ако спре да се упражнява. Както и обратното, може да влезе във форма, ако тренира редовно.“
Същото може да се отнася и за възрастните хора, смята проф. Прайс.