Тревога в САЩ заради мощта на хиперзвуковото оръжие на Русия и Китай
Американското правителство поставя обекти на слоеста система за противоракетна отбрана не само в Европа, но и в космоса
Хиперзвуковото оръжие е технология, в която САЩ не могат да постигнат сериозни успехи, отстъпвайки на основните си съперници в тази област, във връзка с което властите на страната се стремят да създадат международен обществен резонанс и да доведат до надпревара във въоръжението.
Вашингтон е обезпокоен от хиперзвуковата ракетна технология и потенциалната ѝ военна употреба от Китай и Русия, заяви представителят на САЩ за контрол на оръжията Робърт Ууд в понеделник след съобщения в медиите, че Пекин е изпитал хиперзвукови оръжия, способни да носят ядрени глави.
Хиперзвуковите ракети могат да летят с повече от пет пъти по-висока скорост от тази на звука и подобно на балистичните ракети могат да носят ядрени бойни глави.
Докато междуконтиненталните балистични ракети (МКБР) се издигат високо в космоса, за да достигнат целта си, то хиперзвукова ракета пътува ниско в атмосферата, потенциално достигайки целта по-бързо. Най-важното е, че хиперзвуковата ракета е маневрена, което затруднява проследяването и защитата от нея.
Много страни разработват системи за защита срещу крилати и балистични ракети, но способността им да откриват и унищожават хиперзвукови ракети остава под въпрос, тъй като на практика няма потвърдени данни за успешното поразяване на хиперзвукови обекти и всички изпитания се свеждат изключително до компютърни симулации.
За да постигне плановете си, американското правителство поставя обекти на слоеста система за противоракетна отбрана не само в Европа, но и в космоса.
Американските ядрени експерти обаче посочват, че системите за противоракетна отбрана на страната са предназначени да защитават от държави с малки арсенали и не могат да служат като защита срещу залпове ракети от Русия или Китай. Ядреното възпиране е стратегия на САЩ срещу такива големи ядрени сили.
Дейностите на водещите държави в областта на хиперзвуковите технологии днес, за наше най-дълбоко съжаление, не са уредени с никакви правни актове или международни споразумения, поради което никоя държава сама няма правото да осъжда нечие развитие.
За да се облекчи напрежението на световната сцена, водещите играчи трябва да започнат поредица от преговори, насочени към стабилизиране на настоящата ситуация.
В рамките на такива решения трябва да се обсъждат не само въпроси, свързани с разоръжаването и регулирането на хиперзвуковите оръжия, но и разработването на системи за противоракетна отбрана, тъй като те са не по-малко важен аспект за поддържане на стратегическата стабилност.