Учени доказаха теорията за дъжда от диаманти на Нептун
Всяка планета има някакво уникално явление. В случая на Нептун, астрономите смятат, че това е дъждът от диаманти. Учени от Университета на Станфорд са успели да пресъздадат това явление и на Земята, съобщава онлайн изданието Engadget, цитирано от vesti.bg
Макар дъждът от диаманти на Нептун да е само теория, учените доказаха, че тя е напълно възможна. Те са използвали лабораторията SLAC, за да пресъздадат условията на Нептун, а след това и дъжд от миниатюрни диаманти.
Учените са разчитали на полистирен, който симулира богатата на метан атмосфера на Нептун и заради който планетата изглежда синя. В нея се съдържат още водород и въглерод. За създаването на диаманти е необходимо голямо налягане, което е пресъздадено чрез специални инструменти в най-мощния рентгенов лазер в света LCLS, който е в лабораторията SLAC.
В комбинация с допълнителни мощни оптични лазерни лъчи, учените са успели да пресъздадат условията с високо налягане на Нептун. Чрез лазерите са направили и своеобразни ударни вълни в пластмасовия материал. От тях почти всички въглеродни атоми се превърнали в диамантени структури с размер няколко нанометра. Според учените подобен процес може да създаде диаманти с милиони карати.
Събраната от експеримента информация ще може да се използва и при анализиране на екзопланети и условията на тях. Лазерите ще могат да се използват и за пресъздаването на условията и на други планети. На теория оборудването може да се използва и за създаване на диаманти за научно оборудване и комерсиални цели. Учените обаче планират първо да проучат други планети чрез него.