Учени от Оксфорд алармираха за масова грешка по света, свързана с COVID-19

Един от професорите дава за пример данните за коронавируса от Великобритания

Ежедневното публикуване на данни за броя на заразените и починалите от коронавирус по света е грешно и вероятно подвеждащо.

До този извод стигнаха учени от университета в Оксфорд, които съветват да не вярваме на публикуваните всеки ден цифри и да не вадим от тях прибързани изводи.

Един от професорите дава за пример данните от Великобритания. Там имаше значителен спад на броя на починалите от петък до понеделник. Оказва се, че болниците съобщават по-бавно броя на починалите през уикенда, отколкото през работните дни.

Учените казват, че националните правителства правят грешка със съобщаването на неточни данни, които се превръщат в основна тема на публикации и спекулации в медиите.

Премиерът на Великобритания Борис Джонсън остава в интензивното отделение на болница в Лондон. Джонсън беше поставен под 24-часово наблюдение, след като положението му се влошило вчера. Докато не е способен да върши работата си, Джонсън ще бъде заместен от външния министър Доминик Рааб.

"Работата на правителството ще продължи. Премиерът е в добри ръце с брилянтен екип в болница Сейт Томас", каза той.

Според британските медии, Борис Джонсън не е в толкова тежко сътояние, че да се налага да бъде упоен и дишането му да се командва от машина. Десетки държавни глави и правителствени ръководители, сред които Еманюел Макрон, Ангела Меркел, Владимир Путин и Урсула фон дер Лайен пожелаха на премиера бързо оздравяване.

"Искам също да изпратя най-добри пожелания на един мой добър приятел и приятел на нашия народ, премиера Борис Джонсън. Ние сме много натъжени да чуем, че той беше приет за интензивно лечение днес следобед, преди малко. Всички американци се молят за неговото възстановяване”, заяви президентът на САЩ Доналд Тръмп.

А за правителството на Джонсън дойде още една лоша новина. Дясната ръка на премиера, Майкъл Гов, вече е в самоизолация. По улиците на Лондон британците казваха, че са загрижени, но не и изплашени."Притеснително е, но се надявам че работата на правителството не зависи от една личност”, каза общопрактикуващият лекар Джаки Апълби.

"Рааб вече поема поста. Предполагам че е шокиращо да ти се наложи да правиш нещо, което не си си и представял, че ще вършиш. Сигурно няма да е лесно в първите ден-два”, каза Даниел Кънлиф, служител на финансова къща.

Лекарите не се ангажират с прогноза колко време ще е необходимо за възстановяването на Борис Джонсън.