Учени пишат история с уникално откритие!
Какви са всъщност размерите на Вселената? Измервайки времето на пътуване на най-древните светлинни източници, учените са стигнали до заключението, че радиусът на видимата Вселена би трябвало да е около 47 милиарда светлинни години - следователно диаметърът й е 94 млрд. св. г., като се вземе предвид, че тя се разширява непрекъснато. Никак не е малко, откъдето и да го погледнеш, пише Obekti.bg.
Екипът на Михран Варданян от Оксфордския университет обаче изчисли с помощта на така наречения Байезиански математически анализ, че Вселената вероятно е плоска по форма и поне 250 пъти по-голяма от сегашния модел. В бъдеще тези и подобни данни, получени от космическите изчислителни уреди, ще бъдат анализирани от новия американски суперкомпютър SCIAMA, който има мощността на 1000 обикновени машини и може да прави 1 млрд. изчисления в секунда.
Учените се надяват, че SCIAMA ще им помогне да разберат не само колко е голяма Вселената, но и какви точно са били първоначалните условия, при които е създадена.