Учени с интересно откритие за хората и това как виждат света

Неврофизиолози и психолози тестваха един от споровете на британски и европейски философи от края на 17 век

Американски неврофизиолози и психолози доказаха, че човешкият мозък не е в състояние обективно да възприема заобикалящата го действителност.

Това заключение направиха учените, след като наблюдаваха доброволци, които е трябвало да определят формата на въртящите се монети. Изследването е публикувано в научното списание Proceedings of the National Academy of Sciences.

Един от авторите на работата, доцент в университета "Джон Хопкинс" Чаз Файърстоун отбеляза, че сега е възможно да се унищожат философските спорове за това как човек възприема света.

Учените отдавна вярват, че мозъкът променя звуците и изображенията, добавяйки много подробности. Файърстоун и неговите колеги тестваха на практика един от споровете на британски и европейски философи от края на 17 век.

За целта доброволците трябвало да определят формата на две монети. Едната от тях била овална, а другата - кръгла. Учените поставили монетата на пиедестал, завъртяли я и записали случващото се на видеокамера от различни ъгли. В някои случаи доброволците можели да определят коя монета е пред тях, ако кръглият предмет се обърне към наблюдателя под добър ъгъл.

Оказва се, че било трудно за почти всички участници да идентифицират монетата с овална форма, ако наблизо се върти кръглата.

"Резултатите от тези експерименти много ни изненадаха. Очаквахме, че "обективните" и идеални образи напълно потискат характерните черти на субективното възприятие. Такива експерименти са добър пример за това как идеите от философията могат да повлияят на развитието на психологията и неврофизиологията", каза Файърстоун.

Превод: БЛИЦ