Учени: За пръв път виждаме това в небето ВИДЕО
Астрономи са наблюдавали формиране на луна около планета извън Слънчевата система
Астрономи за пръв път наблюдаваха формиране на луна около планета извън Слънчевата система, съобщиха Ройтерс и АФП. С помощта на обсерваторията АЛМА в Чили учените са засекли диск от газ и прах, струпващ се около една от две млади планети, които се движат в орбита около младата звезда PDS 70, намираща се на около 370 светлинни години от Земята.
От такива околопланетни дискове се раждат естествените спътници. Откритието дава по-ясни познания за оформянето на планетите и естествените им спътници, казват учените.
Повече от 4400 екзопланети са открити извън нашата Слънчева система. Досега край тях не са откривани околопланетни дискове, защото почти всички екзопланети са разположени в напълно зрели слънчеви системи с изключение на двете "новородени" планети, които се движат в орбита около PDS 70.For the first time, astronomers have found a disk around a Jupiter-like planet outside of our solar system -- the kind of disk where moons could actively be forming. https://t.co/ghpYYX1cI1
— CNN (@CNN) July 22, 2021
"Тези наблюдения са уникални и дългоочаквани, за да подложим на изпитание теорията за създаването на планетите и пряко да наблюдаваме раждането на планети и на техните спътници", каза астрономката Мириам Бенисти от университета на Гренобъл, която е ръководител на изследването, публикувано в сп. "Астрофизикал джърнъл летърс".
В нашата Слънчева система впечатляващите пръстени на Сатурн са реликва от първичен диск, образуващ луни, каза съавторът на изследването Стефано Факини от Европейската южна обсерватория.
Оранжевата звезда PDS 70 има маса, приблизително колкото на нашето Слънце. Тя е на едва на пет милиона години, а двете планети около нея са още по-млади. Те много напомнят на Юпитер - газовият гигант, който е най-голямата планета в нашата Слънчева система, макар да са по-големи от нея.#BreakingNews No more doubts! We detected for the first time a moon-forming disk around a planet, similar to Jupiter and outside the Solar System.
— ALMA Observatory at Home (@almaobs) July 22, 2021
️Star: PDS 70
????Planet: PDS 70c (400 light years away)
️https://t.co/CYen4BoF36 pic.twitter.com/KVBfKsmMql