Учените категорични: Мозъкът на човека може да предсказва бъдещето, ето как

Оказало се, че пациентите, имащи различни мозъчни увреждания, в различна степен се справяли с поставената задача

Група учени невролози от Калифорнийския университет Бъркли успяха да намерят доказателства за възможностите на мозъка ни в една или друга степен да предсказва бъдещето. 

Така, според резултатите на изследванията към днешен ден е категорично ясно, че фактор за наличието на свойства за прогнозиране у човека са работата на два механизма - включването на паметта на предишния опит и наличието на чувство за ритъм. 

Американските учени във връзка с това са склонни да смятат, че дадените системи могат да работят отделно една от друга, а също така те са разположени и в две различни части на мозъка. 

Съответният материал е публикуван в Science Daily.

Отбелязва се, че учените са провели сравнителен анализ, за да изяснят как пациентите с болестта на Паркинсон и дегенерацията на малкия мозък се справят със задачи, свързани с прогнозирането. 

Същността на задачите се свеждала до това, да се следят разноцветни квадрати, появяващи се с различна скорост на екран, и да се натиска копче при появата на зелените. Сигнал за приближаването им бил белият квадрат. 

Оказало се, че пациентите, имащи различни мозъчни увреждания, в различна степен се справяли с поставената задача. Пациентите, които имали дегенеративни изменения на малкия мозък, реагирали по-правилно на теста, в който появата на червените, белите и зелените квадрати се е осъществявала в съответствие с устойчив ритъм. . 

Участниците в експеримента с диагнозата Паркинсон с увредени базални ганглии са показали по-голям успех в теста, в който квадратите са се появявали на различни интервали. 

След анализа на получените резултати учените са достигнали до извода, че ритмичната синхронизация действа на ниво базални ганглии, а възприемането на интервалите, базиращо се на предишния опит, се намира в малкия мозък. 

Работата на тези два механизма протича отделно един от друг, но заедно с това те се допълват, създавайки единна картина за бъдещето. 

Даденото изследване е помогнало за осветляването на фундаменталните системи, които работят мозъка, а също така е открило начини, благодарение на които в бъдеще ще може да се облекчи живота на хора с различни заболявания и увреждания на главния мозък.  

Превод и редакция: БЛИЦ