Учените посочиха кой точно може да спаси света от глобалното затопляне

Става дума за всички китове, всеки един от тях дори носи на световната икономика 2 милиона долара

Най-добре с последствията от глобалното затопляне могат да се справят китовете, заявиха еколози. Това се съобщава на сайта на Международния валутен фонд. 

По данни на изследователите, всеки голям представител на китообразните благодарение на големите си размери натрупва около 33 тона въглероден диоксид в своето тяло. 

За сравнение, едно дърво за година взима от атмосферата около 21 килограма CO2, или 2,2 тона за 100 години.

Учените подчертават, че при това жизнената дейност на китовете допълнително способства за изчистването на атмосферата от излишъка на въглероден диоксид: с техните екскременти се храни планктонът, който прави фотосинтез. 

И дори след своята смърт китът продължава да помага за запазването на въглеродния баланс, защото разлагащото се на дъното на океана негово тяло също поддържа дълбоководната екосистема.  

Еколозите напомнят, че в момента по света има около 1.3 милиона китообразни. 

Те призовават числеността на тези животни да се върне на равнищата преди старта на масовия им улов - 4.5 милиона. 

Изследователите са сметнали, че ако благодарение на китовете се увеличи количеството на океанския фитопланктон, то това ще е равно на засаждането на два милиарда дървета. 

Експертите заявяват, че китовете не само са полезни за околната среда, но са изгодни материално. Според тях, всеки кашалот, гърбат кит или друг голям техен събрат носи на световната икономика над 2 милиона долара.  

Превод и редакция: БЛИЦ