В Русия създават бивалентна ваксина срещу К-19 и морбили
Препаратът се базира на съветския щам на вируса на морбили "Ленинград-16", който е разрешен за използване при деца
В руския държавен научен център по вирусология и биотехнология "Вектор" освен ваксина срещу коронавируса се създава и рекомбинантен препарат на основата на вируса на дребната шарка (морбили).
Ключова особеност на разработваната в центъра бивалентна ваксина е, че тя има за цел да защитава както от морбили, така и от COVID-19, съобщават от "Вектор", допълва БТА.
Препаратът се базира на съветския щам на вируса на морбили "Ленинград-16", който е разрешен за използване при деца.
"Морбили е много заразна болест. Достатъчно е в стая със средни размери да влезе един болен и да подиша там няколко минути, за да зарази абсолютно всички. Затова вирусът на морбили е крайно ефективен "носител".
Ваксината срещу морбили "Ленинград-16" е минала вече всички изпитания за безопасност, но сега в нея се внедряват нови белтъци от SARS-CоV-2. Това пак изисква нови изпитания. Ситуацията напомня създадената в института "Гамалей" ваксина "Спутник-V", при която за носител вместо морбили са използвани аденовируси", разказа ръководителят на лаборатория за геномно инженерство Павел Волчков.
Според него новата ваксина на "Вектор" е самовъзпроизвеждаща се и затова ще бъде по-евтина.
В момента "Вектор" разработва четири различни ваксини, една от които е вече регистрирана - пептидна, за разлика от останалите, и представлява рекомбинантен препарат на основата на вируса на морбили.
През юли центърът "Вектор" получи разрешение от руското здравно министерство да провежда клинични изпитания на ваксината върху доброволци.
Те приключиха на 30 септември, а на 14 октомври руският президент Владимир Путин обяви, че ваксината на "Вектор" е получила удостоверение за регистрация. На 16 ноември министерството разреши на центъра да провежда следрегистрационни изследвания върху доброволци над 60-годишна възраст, а на 18 ноември - за изпитване върху 3000 доброволци.