В САЩ днес започва клинично тестване на ваксина срещу коронавирус

Днес ще бъде даден старт на изпитанията, в който ще участват 45 доброволци - млади и здрави

Започват клинични тестове за ваксина срещу коронавирус в в научния институт "Кайзер Перманент" в Сиатъл, САЩ. Това съобщиха световните информационни агенции. 

Днес ще бъде даден старт на изпитанията.

В тях участват 45 доброволци - млади и здрави. За момента те остават анонимни.

Експерименталната ваксина трябва да докаже, че няма нежелателни странични ефекти.

Прочут руски учен сензационно: Имаме и ваксина, и начин на лечение на коронавируса

За регулаторното одобрение на потенциална ваксина ще е нужно време между година и година и половина.

Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания, обяви по време на изслушване пред Конгреса, че САЩ могат да имат ваксина срещу коронавируса до 12-18 месеца.

Той обясни, че през следващите четири седмици ще започне първа фаза на клинични изпитания, за да се установи един от кандидатите. По думите му в момента вероятно има най-малко 10 и са на различни етапи на развитие.

Но специалистът подчерта, че процесът по разработване на ваксина не е толкова бърз. С влизане във фаза едно ще отнеме три месеца да се установи дали ваксината е безопасна. След това започва важна фаза, която ще установи дали ваксината работи. Тази фаза, по думите му, ще отнеме най-малко още 8 месеца, тъй като никой не иска с ваксината да нарани здрави хора.

Може да се сдобием с ваксина до година, година и половина. Това е времевата рамка, обяви Антъни Фаучи.

Без паника заради пандемията от коронавирус, която засегна и САЩ. Това призова американците президентът Доналд Тръмп на поредна пресконференция.

Той настоя да не се "щурмуват" магазините за хранителни стоки от големи групи хора, които ненужно се презапасяват с най-необходимото, тъй като магазините няма да спират работа.

Вицепрезидентът Майк Пенс, който ръководим екипа за борба с вируса на държавно ниво, актуализира броя на случаите в САЩ - те вече са над 2900 в 49 щата.

Той каза, че рискът от сериозно заболяване остава нисък.

Вицепрезидентът Майк Пенс, който ръководим екипа за борба с вируса на държавно ниво, актуализира броя на случаите в САЩ - те вече са над 2900 в 49 щата.

Той каза, че рискът от сериозно заболяване остава нисък.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!