Вкаменено яйце на динозаври на 66 млн. години разкрива уникални неща ВИДЕО
Добре запазените ембриони преди този не са били в такава поза
Фосилизирано яйце от динозавър отпреди 66 милиона години съдържа добре запазен ембрион, който се оказа със сериозна научна стойност. Находката е от Ганджоу, провинция Джанкси, в Южен Китай.
Ценният фосил е намерен още през 2 000 година и даде на учените липсващо звено в полза на тезата за произхода на съвременните птици от динозаврите .
Изследователите от Yingliang Group – компания за каменодобив, подозирали, че яйцето съдържа ембрион, но са го оставили на склад за 10 години.
То било идентифицирано когато започнал строежът на музея по естествена история, кръстен на компанията, и кашоните с фосили били разопаковани. Проучванията започнали чак през 2015 година.
Музейните специалисти разпознали яйцето като динозавърско и видели костни структури през пукнатина на черупката. Ембрионът се оказал на птицевидния динозавър овирапторозавър, от групата на тероподите, от които произлизат съвременните птици.
Учените установили, че динозавърчето е заело определено свита поза преди излюпване (с глава, свита под лявата мишница), каквато се смяташе за характерна днес само за птиците. Проучването на находката е публикувано в iScience journal.
Позицията на ембриона не е била наблюдавана при нелетящи динозаври досега поради това, че техните ембриони, достигнали до нас, не са добре запазени или костите са били разхвърляни. Находката показва, че „птичото“ поведение преди излюпване се е развило още при тероподите.
Досега при други динозаври е установявано наличието на зъбки за разбиване на черупките на яйцата, но не и свитата поза. Добре запазените ембриони преди този не са били в такава поза. По принцип запазените яйца от динозаври се намират много рядко – досега са открити едва около половин дузина от тях.
Според учените твърдата яйчена обвивка дава по-добра защита от околната среда, в сравнение с меката, и с развитието й в яйцата на овирапторозавъра се е формирала и характерната поза, която улеснява счупването на яйцето, когато ембрионът е готов за излюпване.
Някои учени все пак призовават за по-предпазлив подход при придаване на значение на позата на ембриона, защото засега хипотезите се основават само на един-единствен образец.
Яйцето е на възраст 66-72 милиона години. Малкият овирапторозавър е щял да бъде дълг около 25 см при излюпване от върха на муцуната до края на опашката. Ако беше пораснал, щеше да е дълъг около 1,80 метра.
Източник: bg-voice