Военен експерт обясни защо "Искандер" е невъзможно да бъде прихващан

Артемиев отбеляза, че „Искандер“ е комплекс, който включва няколко машини с различно предназначение

Защо руското министерство на отбраната използва комплекси „Искандер“ в Украйна?

По време на руската специална военна операция в Украйна Министерството на отбраната на Руската федерация многократно е докладвало за използването на оперативно-тактическия ракетен комплекс (ОТРК) „Искандер“ за унищожаване на инфраструктурата на въоръжените сили на Украйна. Медия се поинтересувала каква е целта да се демонстрира работата на този комплекс.

Оперативно-тактическата ракетна система „Искандер-М“, съгласно класификацията на НАТО SS-26 Stone („Камък“), е предназначена за нанасяне на ракетни удари по особено важни малки и площадни цели в дълбочината на оперативното формирование на вражеските войски.

„В състава на въоръжените сили на Руската федерация има 13 ракетни бригади, оборудвани с ОТРК „Искандер“, както и отделен ракетен дивизион на 60-и център за бойно използване на полигона Капустин Яр.

Общият брой на пусковите установки в модификацията "М" по официални данни е повече от 150 единици, броят на комплексите "К" с крилати ракети не е известен със сигурност", каза военния експерт, генерал-майорът в оставка Леонид Артемиев.

Експертът отбеляза, че „Искандер“ е комплекс, който включва няколко машини с различно предназначение.

В допълнение към самоходната пускова установка 9P78-1, тя включва транспортно-товарна машина 9T250 с две допълнителни ракети, командно-щабна машина 9S552, която осигурява радиокомуникации на разстояние до 350 километра, превозно средство за регулиране и поддръжка (MРТО), точка за подготовка на информация (ППИ), която осигурява определяне на координатите на целта и подготовка на полетни задачи за ракетите.

Мобилността на движението на комплекса се осигурява от четириосно високопроходимо шаси MЗKT-7930 "Aстролог" от беларуско производство с формула 8x8, както и от автомобили KaмAЗ. Използването им позволява движени по магистралата със скорост най-малко 70 км / ч, по черни пътища - 40 км / ч.

Благодарение на универсалната пускова установка, ОТРК "Искандер-М" може да използва различни ракети. Това по-специално е ракетата 9M723 с обсег на стрелба до 500 километра. Траекторията на нейния полет не е балистична, а контролирана. Комплексът използва и крилати ракети 9М728 с приблизително същия обхват на целите.

В същото време „Искандер“ е в състояние да изстреля ракети 9М729, което стана причина САЩ да прекратят Договора за ядрените сили със среден обсег (ДРСМД) през август 2019 г.

Според американците обсегът на действие на тази ракета надхвърля долната граница от 500 километра, установена от договора. Твърденията бяха изразени за първи път през 2014 г. при президента Барак Обама. Експертите от Пентагона смятаха, че официалният обсег на ракетата е фиктивно подценен, за да се скрие нарушението на Договора за РСМД, а реалният обсег е 2000-2600 км.

„Или елиминирате тази система, елиминирате пусковата установка или я променяте по такъв начин, че обхватът да не надхвърля 500 км. “, поиска от Кремъл през 2018 г. Андреа Томсън, заместник-държавен секретар на САЩ по контрола на въоръженията и международната сигурност. Москва категорично отрече обвиненията и в същото време отбеляза, че Вашингтон не е предоставил никакви доказателства.

„В последните видеозаписи на Министерството на отбраната се виждаше работата на комплекс „Искандер“ с ракетата 9М723. Вероятно са използвани касетъчни боеприпаси с елементи на обемно детониращо действие, каза военният експерт Борис Джерелиевски пред Gazeta.Ru. - Траекторията на полета на 9M723 е не само небалистична, но и трудна за прогнозиране.

След изстрелването и още при приближаване до целта тази ракета извършва изключително интензивно маневриране, на което ракетата-прехващач не е в състояние да отговори.

Генерал-майор Артемиев от своя страна смята, че демонстрирайки работата на „Искандерите“, Министерството на отбраната е изпратило сигнал до Украйна, че „всяка военна цел на нейна територия е в нейния обсег“.

Освен това, според Артемиев, това е „сигнал за страните от Европа“.
„Това дори е преди всичко сигнал не към Украйна, към НАТО като цяло или към Съединените щати, а конкретно към Европа. "Искандер" е невъзможен за прихващане. В допълнение към високите бойни характеристики, OTРK има и психологически ефект върху потенциалния враг, свързан именно с неговия потенциал.

Например, обикновена ракета от този комплекс от Калининградска област ще достигне до Вилнюс, Рига и Талин, може да достигне до Варшава или предградията на Берлин или Стокхолм. Това е, ако вземем обхват от 500 км. А ако става дума за този обхват, за който говореха американците, то почти цяла Европа е в обсега на този комплекс " — заключи генералът.