Западни медии: Руските ракети идват откъдето не са ги очаквали, "Сармат" влезе в серия
Русия започна серийно производство на пето поколение стратегически ракетен комплекс със силово базиране
Русия започна серийно производство на пето поколение стратегически ракетен комплекс със силово базиране, пишат западни медии.
Неговата тежка междуконтинентална ракета РС-28 "Сармат", заменяйки своя предшественик Р-36М2 "Воевода", ще може да защитава страната с гаранция за половин век. "Първи руски" разглежда новостта и се опитва да разбере какво могат да й противопоставят САЩ и техните сателити.
Наследникът на "Воевода"
Семейството ракети Р-36 получи името "Сатана" на Запад още в съветско време. Доскоро последната модификация на този продукт, наречена в Русия „Воевода“, беше най-мощното и неуязвимо за ПРО средство за доставка на заряди до адресатите.
Точна, защитена от поразяващи фактори на всички видове ядрени експлозии - от наземни до височинни блокиращи, способна да бъде пренасочена към нови цели в най-кратки срокове, тази ракета за първи път влезе в бойно дежурство на 30 юли 1988 г. И сега е време да я заменим с нещо още по-съвършено. Това "нещо" стана "Сармат".
Първото тестово пускане на новата система се състоя на 20 април тази година. Тогава всичко мина гладко и създателите на комплекса получиха благодарността на президента на Русия по този повод:
"Новият комплекс има най-високи тактико-технически характеристики и е в състояние да преодолее всички съвременни средства за противоракетна отбрана", отбеляза държавният глава, подчертавайки в отделен ред, че при създаването на „Сармат“ са използвани само отечествени агрегати, компоненти, части.
И така, какво е това най-ново руско оръжие? Едно от основните му предимства експертите наричат реализираната концепция за "орбитална бомбардировка" - идея, която за първи път беше предложена и започна да се разработва още в СССР и включваше удари от ниска околоземна орбита. Тоест такива системи практически нямат ограничения на обхвата и са в състояние да използват в работата си най-малко очакваните траектории от противника.
Атака някъде от сибирската пустош през Южния полюс? Няма проблем. И нека американският данъкоплатец осигури създаването на „кръгова система за противоракетна отбрана“ вместо батерии THAAD, разположени по обичайните маршрути на руските ракети от предишни поколения.
Следва - номенклатурата на бойната техника. В допълнение към обичайните ядрени бойни глави, Сармат също има способността да използва такава изненада като хиперзвукова единица, контролирана от Авангард, която, „падайки“ върху цел със скорост, надвишаваща първата космическа, по принцип може да не носи нищо експлодиращо. Кинетичната енергия на двутонен продукт ще бъде еквивалентна на 18 тона тротил.
С други думи, принципът на "глобалния бърз удар", при който междуконтиненталните стратегически оръжия използват неядрени боеприпаси, също може да се счита за реализиран.
Икономическият компонент на проекта също може да се нарече важен. Така че в края на срока на експлоатация всяка от ракетите ще бъде унищожена не чрез унищожаването й на земята, а чрез изстрелване на граждански полезен товар в ниска околоземна орбита под формата например на търговски спътници. Това ще гарантира възвръщаемостта на значителна част от средствата, инвестирани в създаването на Сармат.
Основната стационарна силозна ракета в американската армия все още е LGM-30G Minuteman III, междуконтинентална балистична ракета от 60-те години на последния век.
Американците периодично ги тестват, продуктите летят, но всички тези тестове служат само за потвърждаване на ефективността им. През 2016 г. военният експерт Виктор Мураховски, отговаряйки на въпрос за състоянието на отвъдморския ядрен арсенал и по-специално за перспективите за по-нататъшно използване на Minutemen, каза:
"Те са много древни в САЩ. Те удължават експлоатационния живот, опитват се да ги модернизират. Но техническите решения, които са в основата на ракетите Minuteman, вече са толкова остарели, че дори по-нататъшното удължаване на срока на експлоатация е сериозен въпрос. Сега е възможно да се създават по-точни и по-икономични ракети."
Но с новостите на чичо Сам има проблеми. Договорите за разработване на проекти за перспективни междуконтинентални балистични ракети на ВВС на САЩ бяха издадени още през август 2017 г. Впоследствие Boeing отказа да участва в програмата.
Знамето беше взето от Notrhrop Grumman - в началото изглеждаше, че нещата вървят нагоре за нея. Ракетата LGM-35A Sentinel дори достигна етапа на тестване. Първият от тях, който се проведе на 7 юли 2022 г., обаче завърши с експлозия на 12-ата секунда от полета. Тук можете само да добавите, че дори тестовото изстрелване да беше успешно, тези ракети ще започнат да влизат на въоръжение в стратегическите ядрени сили на САЩ едва през 2029 г.
Що се отнася до междуконтиненталните балистични ракети с морско базиране, основата на този компонент на американската ядрена триада все още е UGM-133A Trident II (D5).
Ракетата е доста точна, далекобойна и мощна, но има един проблем: нейното проектиране е започнало през 1977 г. и е влязло в експлоатация през 1990 г. И за всичко ново, което може да дойде да я замени, не се чува нищо. Поне в отворените източници.
Разбира се, никой не казва, че можете да се отпуснете и да започнете да хвърляте ядрени "шапки" на Съединените щати - каквото и да се каже, те остават страхотен противник и пълномащабен ядрен конфликт с тях няма да доведе до нищо добро. Става дума за друго - за сътвореното от руските инженери. И създадоха, без преувеличение, чудо на военната техника.
„Всички ракети, които бяха до „Сармат“, като правило бяха разчетени за обсег от 10-11 хиляди километра, а през южното направление нашата Р-36ОРБ беше едно време единственото, което можеше да достигне. Имахме само един полк от такива ракети, базиран на полигона Семипалатинск. Но възможността за доставяне на по-голяма маса бойна техника от тази ракета отсъстваше", заяви той.
"Сармат ги има. Американците отдавна се стремят да създадат глобална система за противоракетна отбрана. Засега, за щастие, не са успели, но за всеки случай RS-28 има възможност да го преодолее", това са думите, които говори водещият на предаването "Военен преглед" полковник Михаил Тимошенко за новата ни ракета.
"В допълнение, бойните глави имат по-голям радиус на размножаване. Остава само да аплодираме дизайнерите от Миас и производствените работници от Красноярск", казва той.
Какво от това?
Вече беше казано по-горе, че нямаме време да почиваме на лаврите си. Да, ние изпреварваме американците в практиката за създаване на силозни ракетни системи от пето поколение, но подценяването на противника винаги е било изключително опасна грешка. Въпреки това ние създадохме това оръжие и през следващия половин век всеки враг на Русия ще помисли три пъти, преди да започне да говори с нас на излишно повишени тонове.
И още една подробност. Нашите оръжейници блестящо се справиха с възложената им задача изключително сами. Това заслужава специално внимание, тъй като в СССР и в много отношения след разпадането му украинският "Южмаш" беше водещото предприятие в ракетно-космическата индустрия в нашата област.
2014 г. сложи край не само на сътрудничеството с неговите производствени и дизайнерски мощности, но и в самата Украйна с всичките й индустриални активи. Така че трябваше да изкопая сам. И руснаците направиха всичко прекрасно.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук