Диян Стаматов: Шестица от тотото е появата на учител по информатика, липсват също по БЕЛ и математика
Учебното съдържание трябва да се осъвремени и олекоти, смята председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета
На прага на учебната година все повече училища изпитват затруднения в намирането на учителите по български език, математика и информатика, алармират директори. И това при условие, че стартовата заплата за преподавател е 1500 лв.
Председателят на Съюза на работодателите в системата на народната просвета и директор на 119-о училище в София Диян Стаматов каза, че е най-трудно да се намерят учители по информатика, защото стартовата заплата в IT сектора е 2-3 пъти по-висока от учителската.
"Учителите по информатика са най-търсени. Невероятен късмет е да се попадне на един кандидат, а на шестица от тотото се равнява да се намери много добър кандидат. След като няма кой да подготвя учениците по информатика, след 2-3 години при тях ще дойде същият проблем. Подкрепа от IT сектора е много добра възможност. Трябва да има гъвкавост на нормативната база за назначаване на учители по дефицитни специалности", коментира той в "България сутрин".
По думите му в София се въртят около 20 кандидати за всички позиции по български език и математика в 200 училища. Според Стаматов много учители са се пенсионирали, а на много места допълнителните часове по БЕЛ и математика са довели до недостиг на преподаватели.
"Ако не се разработи национална програма, която би подкрепила студентите, желаещи да учат БЕЛ и математика, този казус ще стане национален проблем. В подобна ситуация бяхме преди години по почти всички предмети. В момента дефицитът е леко наваксан. Стартовата заплата даде своето добро отражение", подчерта училищният директор пред Bulgaria ON AIR.
С новата наредба учениците в 5, 6 и 7 клас с още един допълнителен час на ден ще се прибират по-късно и натовареността им ще стане още по-голяма. Проблеми в учебното съдържание няма да има, стана ясно още от думите му.
"Дребни опити за промени като броя и продължителността на часовете са единствената реформа, която беше направена през последните 12 месеца. Тя няма да се отрази върху по-доброто учене. Учебното съдържание трябва да се осъвремени и олекоти. Трябва да се остави повече време за преговор и решаване на различни казуси", категоричен е Стаматов.
Той е на мнение, че трябва да има промяна в начина, по който се избират училищните директори, а предложението му е в процеса да влязат учителите и родителите.
"Ако те избират, това би елиминирало елемента, че назначеният директор е наш човек", отбеляза Стаматов.
Директорът няма притеснение по отношение на евентуална Ковид вълна с началото на учебната година. Притесненията му са свързани с отопляването на училищата, с доставките на газ и цената на тока.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук