Готови ли са училища и детски градини да посрещнат децата на 4 януари?
Притеснението у част от родителите и учителите от вируса е факт
От утре най-малките ученици и възпитаниците на детските градини ще могат да се върнат при своите преподаватели. Училище „Христо Ботев” в Мездра изглежда тъжно, когато е празно, казва пред Нова тв охранителят Валентин Йотов.
„Неприятно ми е. Свикнали сме с децата, да тичат, да са тук”, допълва той. За да осигури подходящи условия на малките ученици, хигиенистката Йорданка Кръстева работи дори в почивните дни. Парното е пускано по час-два, за да не изстине сградата, и е проветрявано всеки ден.
„От гледна точка на разходи сме спестили около 15-20 хиляди лв.”, каза директорът Иван Иванчев. Парите ще бъдат инвестирани в ремонти и в закупуването на още камери за онлайн обучение, които са необходими за децата от града, но и за тези от близките села, които учат тук.
Особено, когато отсъстват по една или друга причина от класната стая. Пък и за да бъдат готови, ако се наложи пак заради пандемията децата да останат вкъщи.
„Който си е вкъщи, когато е болен, вижда учителя, вижда това, което се преподава. Така, че винаги има в какво да се инвестира”, казва директорът.
В детската градина ДГ „Европейчета” също се готвят за завръщането на децата. „Парното не е спирано, просто го намалихме максимално.
Идеята беше по този начин помещенията да бъдат затоплени и на децата да им е комфортно и приятно”, каза директорът на градината Пламена Цветанова.
Притеснението у част от родителите и учителите от вируса обаче е факт. „Имаме информация след направено проучване между родителите, че в детската градина ще се върнат 70% от децата. 30% все още се притесняват”, каза директорът.
Наредба 5 е категорична – децата могат да отсъстват до 20 дни с бележка от родител или с документ от личния лекар, който да удостовери заболяване.
Така, на практика тези 30% родители, които се страхуват да пускат децата си, или ще погазят закона и ще бъдат санкционирани, или трябва да търсят медицински бележки.