Министър Вълчев разкри новината, която всички родители на ученици очакваха

Той е категоричен, че няма да има нулева година, защото децата са усвоили добре материала

На 30 май и 1 юни ще бъдат изпитите за кандидат - студентите. За тези, които кандидатстват след 7-ми клас, датите за изпити са на 13 и 15 юни.

Това каза пред Нова телевизия образователният министър Красимир Вълчев. 

Той увери категорично, че няма да има нулева година и това се дължи на добрата практика при преминаването към електронно обучение:

"Няма вариант за нулева година, това означава всички деца да изостанат една година в образователното си развитие. 

Дори при прекратяване на присъствените занятия средно 70% от занятията, защото електронното обучение спаси годината." 

Министър Вълчев увери, че в темите за матурите и кандидат студентите няма да има учебен материал, който не е бил изучаван. 

"В момента сме на около 70% от материала. Броим и материала от електронно обучение. Децата няма да се минат, ако почетат малко повече. Да, има и такива, които не са обхванати, но такива има и при присъствено обучение. 

При електронното обучение децата учат дори повече, разбира се, има пропуски, голяма част от времето, когато децата не учат, е в синхронното обучение, когато са във виртуална класна стая.

Електронното обучение замести ефективно присъствената форма.
 
Имаме сигнали, че една част от учителите не подхождат сериозно, но е факт, че голяма част от училищата започнаха да използват елекронни платформи.

Ще направим проучване към края на този месец кой докъде е успял да стигне, няма да има материал, който да не е изучаван в изпитите. 

В момента и в езиковите гимназия се обучават в електронна среда, имам много добра комуникация с тях. 

Те са с най-висок капацитет и като цяло се справят ефективно с дистанционното обучение. Ще има възможност накрая 5 до 15 дни да компенсират с езика, който се изучава. 

Ситуацията ни даде да въведем повече нови методи на учене. 

Министър Вълчев коментира и ситуацията в детските градини.

Няма да минем без загуби. 

В момента детските градини не могат да осъществяват обучението в електронна среда, защото взаимодействието с екрани вреди на тази възраст. 

Има и градини, които провеждат консултации. Във всички случаи е подходящо един такъв образователен процес да се осъществява чрез родителите и тяхното съгласие. Но говорим за минимално взаимодействие с електронни устройства. 

Идната седмица ще излезем с предложения за заплащането на служителите в детските градини, но по-големият проблем е непедагогическият", коментира министър Вълчев. 
Той призна, че по-сложна е действително ситуацията в детските градини:

"Учебното време в детските градини ще бъде увеличено до 15 септември. 

На много родители тази година ще са изчерпани отпуските. Затова е важно като система да реагираме детските градини да работят по-голяма част от лятото, с повече групи. 

Ще се предложат и повече летни занимания в училищата. Немалка част от възпитателите са ангажирани в момента."

По отношение на студентите министър Вълчев заяви:

"В университетите най-вече проблем са практиките на клиничните специалности, при тях ще е необходимо наваксване след вдигане на карантината. 

Останалото трябва да се компенсира през лятото."