Пак промени за учениците, връщат им...
Връщат пак книжния бележник, електронният не работи
Книжният бележник се връща в раницата на ученика, въпреки че от тази година всички училища са с електронни дневници и документация. До това се стига заради проблеми с електронната платформа на МОН, в която са всички данни на училищата, съобщава "Марица".
Още в средата на юли министерството обяви, че от тази учебна година всички училища трябва да водят дневниците си само в електронен вид, включително детските градини, центровете за подкрепа на личностното развитие и други образователни институции. Изискването за смяна на хартията с дигитален документ бе прието още през 2016 г., но досега се прилагаше частично и директорите можеха да избират дали да поддържат електронна или хартиена документация, или двете едновременно.
МОН увери, че създадената от него Национална електронна информационна система за предучилищното и училищното образование вече (НЕИСПУО) "е напълно готова и образователните институции имат всички необходими условия да въведат електронния дневник". Очакваше се безплатната услуга да спести средства за отпечатване на хартиени дневници. За миналата учебна година за тях са били похарчени около 200 000 лв., въпреки че заявките за хартиените документи са намалели повече от два пъти спрямо предходната.
С въвеждането на електронни досиета на учениците отпадна и воденето на хартиени лични картони. Така от 15 септември книжна остана само ученическата карта, а училищата можеха да решат дали да работят само с електронен бележник, или да го дублират и с хартиен.
Дни след старта на учебната година обаче се оказва, че електронните дневници и бележници в НЕИСПУО не функционират пълноценно. Директорите се сблъскаха с проблеми с платформата още при въвеждането на данните в края на лятото. Системата се бъгва, дава грешки, не е достатъчно функционална. В момента в електронните дневници в нея учителите могат да въвеждат само отсъствия и преподадените теми, но не и оценки. Родителите също нямат достъп и на практика книжната ученическа книжка пак става необходим и единствен начин семейството да се информира за успеха.
Затова от родителите се изисква да осигурят бележници, въпреки дигитализацията. Възниква обаче нов проблем - търговците масово не са заредили ученически книжки заради курса за преминаване към електронни носители. Някои борси пък отказали да ги снабдят заради цената на отпечатаните тази година - 2,50 лв. за бройка. Така родители са принудени да обикалят в търсене на останали от предишни години, чиито цени варират от 95 ст. до 1,20-1,80 лв.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук