Професиите на бъдещето! В гимназиите децата ще учат вече и...
30 000 тийнейджъри избират да учат занаят след 7-и клас
Тънкостите на хомеопатията и билките ще усвояват ученици в професионалните гимназии през следващата учебна година. Над 30 000 осмокласници се очаква да изберат да учат занаят след 7-и клас, прогнозираха от ръководствата на гимназии, цитирани от "Телеграф".
Специалностите, свързани с компютри, остават сред най-актуалните в столицата. За тях, както и за финансовите паралелки битката е най-голяма.
12 училища в Бургаско разкриват нови специалности през новата учебна година. Школата край морето залагат на академичните профили в средното училище, по които учениците после могат да продължат и в университет.
Асистент по дентална медицина, интериорен дизайн и програмиране са част от новите специалности, между които завършилите 7-и клас ще могат да избират.
Паралелки със специалност "Дизайнер" и "Интериорен дизайн" ще бъдат разкрити за първи път в СУ „Никола Й. Вапцаров” - гр. Айтос, СУ „Петко Росен“ - гр. Бургас, СУ „Любен Каравелов" - гр. Несебър, и СУ „Епископ Константин Преславски“ - гр. Бургас. В ПГХТ „Акад. Н. Д. Зелинский" - гр. Бургас, също разкриват нова специалност "Химик-технолог/Технология на хомеопатичните и фитопродукти".
СУ „Иван Вазов” - гр. Бургас, пък ще разчита да привлече ученици с новата и много атрактивна специалност "Асистент на лекар по дентална медицина".
Завършилите ще могат да работят като асистенти в зъболекарски кабинети. Класове по програмиране ще има в ГКПИ - гр. Бургас, и ПГЕЕ „Константин Фотинов" - гр. Бургас, със специалност "Програмист на роботи/Програмиране на роботи".
С интересна нова специалност ще започне новата 2022/2023 учебна година и ПГТ „Иван Вазов"- гр. Несебър. Там ще бъде разкрита паралелка за подготовка на "Сътрудник социални дейности". Учениците ще получат знания и умения за социална работа с деца и възрастни с увреждания и хронични заболявания.