Социалните върнаха в клас децата на затворник и майка гурбетчийка
Екип от социални работници успя да предотврати отпадането още на прага на училището на две деца на 7 и 8 години и да ги върне в клас. Те са били оставени на грижите на двамата си по-големи братя, които са пълнолетни и имат свои семейства, пише "Марица".
Бащата на 6-членната фамилия бил в затвора, а майката - в Германия, когато случая поел Общностният център в пловдивския кв. „Изгрев”. Тъй като батковците и техните жени гледаха децата, те нямаха определени официално настойници, по тази причина за никое от тях не се отпускаха помощи от държавата, разказа ръководителката на центъра Офелия Велкова. Екипът за социално консултиране и подкрепа съсредоточил усилията си децата да бъдат настанени у единия брат и той да стане техен настойник, да бъдат записани и да тръгнат на училище, а институциите да окажат необходимата подкрепа. Всеки ден придружавахме пълнолетните момчета до Отдела за закрила на детето, докато се оформят всички документи и се приключат нужните процедури, описа Велкова.
В най-големите студове през миналата зима пък екипът на центъра извел други две малки деца от „Столипиново” заедно с майка им от техния дом заради системно насилие от страна на бащата. Те са били настанени в Кризисен център, а по-малкото хлапе е минало нужните медицински прегледи, за да бъде отложено от училище, тъй като системният тормоз е довел до сериозни психически травми. Социалните работници успели да намерят работа на майката, която години наред е била малтретирана от съпруга си. Връзката между двамата обаче е твърде силна и впоследствие жената се е върнала при него. Вече сме изградили доверие у нея и в момента продължаваме да я подкрепяме, като работим в посока да се пренесе в друго жилище, готови сме да съдействаме и за настаняване в общински имот, разказа Офелия Велкова.
Това са само два от случаите, по които екипът на Общностния център е успял да постигне напредък. Той оказва безплатна помощ и консултации на деца на възраст до 7 г. и техните семейства, като в екипа от 29 души има психолог, двама социални работници, акушерка, юрист, педиатър, медсестра и двама медиатори от малцинствата, които да улесняват контакта с общността. Всеки момент се очаква да бъде назначен и гинеколог, с когото още ще се разшири спектърът от услуги. Предимството в Общностния център е, че работата по всеки случай започва веднага и не е нужно да се изчакват задължителните за социалните служби процедури - извършване на оценка и издаване на направление за ползване на социална услуга. При нас хората влизат направо от улицата, разказва ръководителката на центъра.
Мнозина са неграмотни, други никога до този момент не са получавали социална подкрепа. При тези, които не са готови да излязат от гетото, екипът отива на крака в колибите с въшки край реката - район, който местните наричат Каналъкар. Не можем да очакваме от хората там да дойдат сами при нас, казва шефката на Общностния център.
Той ползва сградата, която бе построена с пари от Световната банка по проект на общината, но от миналия октомври дейността се финансира със средства по оперативните програми. За тази една година са подадени 506 заявки, като в много от семействата има повече от едно деца. Така на практика е помогнато на повече от 560 хлапета, като успоредно се подкрепят и техните родители. Услугите в направлението „Социално консултиране и подкрепа” са разделени в две възрастови групи заради разликите в развитието на децата до 3 г. и по-големите, които са между 3 и 7.
Екипът работи много усилено за превенция на ранните бракове. Когато нашите лекари и акушерката поискаха да влязат в часа на класа на четвъртокласници от СУ „Найден Геров”, това предизвика шок, спомня си Велкова. Столипиновци реагирали, че на тази възраст децата са много малки, за да им се говори за полов живот, контрацепция и семейно планиране. Трябва да ги хванем, преди да влязат в пубертета, после вече сме закъснели, не отстъпват обаче експертите от Общностния център. От февруари до края на миналата учебна година те успели да реализират програма, в която са обхванали 200 младежи от махалата.