Педагогическите колегии на Професионалната гимназия по туризъм, Спортното училище "Олимпийски надежди" и Ученическото общежитие обвиниха местната власт в обслужване на частни интереси заради предвиденото закриване на гимназията и общежитието с плана за действие за 2009 г.
В същото време има утвърдена паралелка за учебната 2009/2010. Преди година гимназията по туризъм от държавно е преобразувана в общинско училище, а общежитието от публична общинска собственост - в частна общинска собственост, като е апортирано от общината в "Чепеларе курорт" АД, пише регионален вестник. Сега става ясно, че е направено не за да се развива професионалното образование, а точно обратното, да подготви ликвидирането му.
Чепеларе декларира като приоритет развитието на туристическия отрасъл, за което са нужни професионално подготвени кадри. На практика обаче се отнемат възможности на децата да се образоват на място и се пренасочват към други градове. Това от своя страна ще затрудни родителите при издръжката. Предвиденото разкриване на професионална паралелка в СОУ "Васил Дечов" при наличие на професионално училище е в противоречие с нормативни документи, мотивират се педагозите от трите учебни заведения.
Закриването на общежитието пък ще намали кандидатите за Спортното училище, които преобладавщо са от други населени места. /БЛИЦ
Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.