10 български градове, които са кръстени на наши владетели
Списъкът ще бъде подреден по азбучен ред, а не по хронология на владетелите
Днешната статия ще бъде посветена на българската история. Или по-точно казано на българските градове, които носят имена на български владетели. Знаете ли колко на брой са те? Ще ви представим пълния списък с имената им, пише Poznanieto.bg.
Кои са българските градове с имена на наши владетели
Списъкът ще бъде подреден по азбучен ред, а не по хронология на владетелите:
1.Асеновград – Иван Асен II
Градът е познат дълги години с името Станимака, но през голямата реформа свързана с имената на населените места през 1934 година, е прекръстен на Асеновград. Той носи името на Иван Асен II – причината за това са останките на Асеновата крепост, която се намира над града.
Други известни прякори за града са Малкия Йерусалим заради множеството църкви и манастири и Градът на булчинските рокли поради големият брой ателиета, които се намират в града посветени на този отрасъл.
1500 лева Бонус за Онлайн Казино Игри!
2.Балчик – Балик
Името на града е дадено от деспот Балик – основателят на Добруджанското деспотство – една от българските държави. Това е и причината да го включа в списъка, защото според мен е правилно да се броят всички български държави, а не само Търновското царство
3.Добрич – Добротица
Причината е също като при Балчик. Деспот Добротица е най-известният владетел на Добруджанското деспотство. Той го управлява от 1347 до 1385 година. Бива определян като деспот на българите от венецианските и генуезките търговци. Нещо, което не се знае за него, е развитието на силен български морски флот.
Първата и Втората Българска държава, като изключим определени кратки периоди, на практика няма силно корабоплаване. Но по времето на Добротица, Добруджанското деспоство се превръща в истинска морска сила. Тази държава се позволява да води морски битки и Генуезците, които са една от европейските морски сили.
4.Исперих – Аспарух
Кръстен по името на първия хан на Дунавска България – Аспарух.Това е град с много дрена история, още от тракийско време. През годините е познат най-вече под името Кемаллар. Като част от България вече е обявен за град и е кръстен на Аспарух или по-скоро на другия начин на произнасяне на името му – Исперих.
5.Ивайловград – Ивайло
Мястото е познато още от времето на Източната Римска империя. Вече като част от Османската държава е познат под името Ортакьой, което означава село, което се намира по средата. През голямата реформа в имената на населените места през 1934 година е кръстен на българския владетел Ивайло.
6.Крумовград – Крум
Още един град с много богата история. Като част от Османската империя е позната под името Кошукавак – надбягване под тополите. Бива освободен през 1878 година, но с решението на Берлинския конгрес е върнат в Османската империя. Става част от България чак през 1912 година по време на Балканската война. Преименуван е по името на хан Крум по време на голямата реформа през 1934 година.
7.Кубрат – Кубрат
Старото име на селището е Балбунар – Меден кладенец. Легендата гласи, че го управлявал зъл владетел, който държал единствения кладенец в региона. Местноно население се налагало да му плаща с медни пари, за да ползва водата от кладенеца и така се появило името на селището. През 1934 година е преименуван на Кубрат в чест на владетеля на Стара Велика България. Чак през 1950 година, Кубрат вече става град.
8.Симеоновград – Симеон I
Селището е позната още от 4 век преди Христа. През вековете носи много различни имена, като те варират от Констанция, Търново-Сеймен, Симеоновград, Марица и отново Симеоновград. За разлика от повечето от другите градове, името Симеоновград му е дадено за първи път през 1929 година и е възстановено през 1981 година.
9.Тервел – Тервел
Селище още от тракийско време. То осигурява здрава връзка между Дунав и Черно море и има важно стратегическо значение. За съжаление, най-старите му имена не са ни познати. Първото име, което се споменава е турското Куртбунар – вълчи кладенец. То е сменено още веднага след Освобождението със сегашното му име, свързано с хан Тервел.
10.Цар Калоян – Калоян
Селището носи името Торлак до 1934 година, след това е сменено на цар Калоян. По-късно, през 1951 година вече носи името Хлебарово. През 1981 година е обявено за град, а през 1991 година е върнато старото име Цар Калоян.
Тук ви представихме всичи български градове, носещи имената на български владетели. Повече от тях ги получават в следствие на реформата от 1934 година. Освен тях, разбира се, има много села, които също носят имената на български владетели. Надявам се статията да ви е била полезна!
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук