15 научнофантастични предсказания, които се сбъднаха
В детството си много от нас четяха научнофантастични разкази и не вярваха, че описаното в тях може да бъде реалност. Мина съвсем малко време, а онова, което ни се струваше измислица, вече е реалност.
1. Космическите ракети
В книгата на Жул Верн „От Земята до Луната”, издадена през 1865 г., са описани лунни модули, слънчеви платна и изпращането на човек на Луната. Сто години по-късно тези „предсказания” на прочутия френски фантаст вече са истина.
2. Спътниците
Десет години преди реалното появяване на спътниците Артър Кларк ги описа в своите книги. Според него всяка напреднала технология е равнозначна на магия.
3. Подводниците
През 1870 г. на бял свят излиза друга популярна книга на Жул Верн – „20 хиляди левги под водата”. Тогава вече съществуват подводни лодки, задвижвани от човешка сила. Верн обаче измисля „Наутилус” – подводен апарат, който вдъхнови разработването на съвременните балистични подводници с независима двигателна система. Апаратурата за придвижване на капитан Немо в романа на Верн пък е първообраз на акваланга.
4. Водните легла
Те са споменати за пръв път в романа на Робърт Хайнлайн „Странник в странна страна” (1961). Първото водно легло излиза на пазара седем години след публикуването на книгата.
5. Невидимостта
През 1897 г. излиза знаковата научнофантастична новела на Хърбърт Уелс „Невидимият”. Макар че невидими хора още няма, са изобретени стелт самолетите, невидими за радарите, както и камуфлажните наноматериали, които изкривяват светлинния спектър така, че правят миниатюрни обекти невидими за окото или микроскопа. Носят се слухове, че са направени и „невидими” танкове, но, в името на военната тайна, информацията за тях е строго секретна.
6. Летящите коли
В много фантастични произведения героите се придвижват на летящи автомобили. Днес те са нещо съвсем реално. Terrafugia Transition Roadable Aircraft е първата комерсиална летяща кола, а цената й е около 279 000 долара.
7. Извънземните
В романа на Хърбърт Уелс „Война на световете” (1898) се развива конфликт между хората и извънземни жители. Според автора пришълците могат да загинат от една обикновена бактерия. Днес в плановете на NASA влизат мисии към Марс и Европа, които целят да открият извънземен живот. Не, не зелени човечета – а прости микроорганизми. Моделите предричат, че под ледената покривка на Европа се крият океани, в които те може би живеят. Е, и това е нещо.
8. Мобилните телефони и Bluetooth
„Кърк за „Ентърпрайз”. „Ентърпрайз” слуша”. Тази фраза на капитан Джеймс Кърк от „Стар Трек” е произнесена в устройство, което днес се нарича Bluetooth. По механизма си на работа апаратите, използвани в култовия сериал, малко се различават от днешните мобилни телефони – липсва им само междугалактическият роуминг.
9. Лъчевите оръжия
„Война на световете” ни е дала и пророческа информация за топлинните лъчи, с които пришълците унищожават противниците си. Днес съществуват няколко разновидности на военни лазери, които се използват за сваляне на ракети. Звуковите оръдия като Long Range Acoustic Device (LRAD) се използваха от военните, които охраняваха Олимпийските игри в Лондон през 2012 г.
10. Роботите
През 1920 г. Карел Чапек подари на света идеята за изкуствени хора и измисли термина „робот”, идващ от руската дума за работа. Днес роботите са част от нашия свят. Засега безобидна. Вземете например автономната прахосмукачка „Румба” или безпилотните самолети BAE’S Taranis. Най-близките до човешкия облик роботи пък са ASIMO, наречени така в чест на Айзък Азимов, който измисли знаменитите „Три закона на робототехниката”.
11. Космическите пътешествия
Днес този вид туризъм постепенно набира скорост. За него разбрахме за първи път от филма на Стенли Кубрик „2001: Космическа одисея”. Сега авантюристите със солидна банкова сметка могат да излетят до Международната космическа станция. Вече няколко частни компании събират заявки за орбитални и суборбитални полети.
12. Астероидният апокалипсис
Доскоро никой не се тревожеше от астероидите. Никой не ги смяташе за заплаха. Но във филми като „Армагедон” видяхме истински апокалиптични картини. Науката поде масовия интерес и днес NASA съвсем насериозно изучава най-опасните за Земята астероиди, които преминават близо до нашата планета.
13. Бебетата в епруветки и генното инженерство
В романа на Олдъс Хъксли „Прекрасният нов свят” (1932) е предсказано всичко, което науката прави днес. Хъксли успя да предвиди много аспекти на генното инженерство – бебетата в епруветки, клонирането и т.н. В книгата му се споменават и наркотици за създаване на добро настроение, напомнящи днешните антидепресанти.
14. Интерактивните таблети
Трудно е да си представим ежедневието без високотехнологични мобилни устройства, нали? Е-четците, смартфоните с тъчскрийн и таблетите днес са неизменни атрибути на всеки втори човек. През 60-те години на миналия век обаче членовете на екипажа на кораба „Ентърпрайз” в сериала „Стар Трек” използваха PADD (персонално устройство за достъп с дисплей), за да влязат в компютрите си от разстояние. В „Пътеводител на галактическия стопаджия” четем за електронен гид, много подобен на днешния iPad, при това с истински галактически Wi-Fi достъп.
15. Тоталното следене
Следенето на гражданите, както и други елементи от антиутопията на Джордж Оруел „1984”, днес дори не предизвикват удивление. През 2009 г. камерите за наблюдение във Великобритания бяха 1 на всеки 14 души от населението. Днес те са още повече. Бисквитките на интернет сайтовете пък позволяват да се събира информация за навиците и интересите на потребителите. Новинарските програми, както предупреждаваше и Оруел, са още едно доказателство за съществуването на „министри на истината”, които ни убеждават, че „войната е мир, свободата е робство, а незнанието е сила.”
Източник: BigPicture