Адвокатка: До 6 години затвор за фалшив зелен сертификат
Според нея на около 80% от наложените наказания се отменят от съда на процедурно основание.
"Лъжливото документиране е юридическото основание да се търси отговорност на хората, предлагащи фалшиви зелени сертификати. То се наказва с лишаване на свобода до 2 години. Това е твърде ниско на фона на обществената опасност, би било справедливо да се увеличи на 6 години затвор". Това заяви адвокат Силвия Петкова, специалист от медицинско право, по Нова ТВ.
Според нея на около 80% от наложените наказания се отменят от съда на процедурно основание.
"Това значи, че някакви задължителни изисквания не са спазени. Две са най-често срещаните нарушения - липса на достатъчно ясно описание на вида нарушение, мястото на извършване или липса на достатъчно ясно посочване на правната уредба", сподели тя.
По думите й обаче не може да се търси вина за организирана престъпна група, защото това предполага ефективно наказание над 3 години.
"Един човек с фалшиво свидетелство може да е заразен и да предаде на друг, а това може да доведе до тежко протичане или фатален край", каза тя.
Юристът обяснява, че за хората с чисто съдебно минало вероятно присъдата е условно осъждане, а може и да няма присъда, по индивидуална преценка на съда.
Петкова прикани да се създаде квалифициран състав, който да следи за издаване фалшиви сертификати.