Александър Бел и първият телефонен разговор
Създателят на телефона вика помощника си, защото си залял панталона с киселина
Александър Греъм Бел е роден на 3 март 1847 г. в Единбург, Шотландия. Макар че е посещавал само няколко години училище, има добро образование - обучават го майка му и баща му, а и сам заляга над учението.
Интересът на Бел към възпроизвеждането на гласове възниква съвсем естествено - баща му бил специалист в областта на фонетиката, занимавал се с изправяне на лош изговор и преподавал на глухи.
През 1871 г. Бел се преселва в Бостън, САЩ. През 1875 г. там прави открития, които довеждат до създаването на телефона. През февруари 1876 г. иска патент за изобретението си и след няколко седмици го получава. В същия ден, но малко по-късно от Бел, друг човек на име Илайша Грей подава молба за патентоване на подобно устройство, но изобретател на телефона остава Бел. След като молбата му за патент е удовлетворена, той представя изобретението си на Централното изложение във Филаделфия.
То предизвиква голям интерес и е отличено с награда. Въпреки това компанията “Уестърн Юниън Телеграф”, на която предлагат срещу 100 000 долара правата върху изобретението, отказва да ги купи. Затова през юли 1877 г. Бел и сътрудниците му създават собствена компания, предшественичка на днешната Ей Ти Ти (Американ Телефон енд Телеграф Къмпани). Телефонът бързо започва да се радва на небивал търговски успех, докато накрая Ей Ти Ти става най-голямата частна корпорация в света.
Бел и съпругата му, която през март 1879 г. държи около 15 процента от акциите на телефонната компания, едва ли са имали представа какви фантастични печалби ще донесе тя
За седем месеца те продават по-голямата част от акциите си на средна цена 250 долара едната. През ноември те се продават вече по 1000 долара. През 1881 г. двамата разпродават неразумно една трета от останалите им акции. Въпреки това през 1883 г. вече разполагат с около един милион долара.
През 1882 г. Бел става натурализиран гражданин на САЩ. През 1888 г. участва в създаването на Националното географско дружество на САЩ. Макар че забогатява благодарение на откритието си, Бел нито за миг не се отказва от изследователската си работа и успява да изобрети още няколко полезни, макар и не толкова важни приспособления. Интересите му са разнообразни, но главната му грижа си остава да помага на глухите.
Александър Бел умира през 1922 г. в дома си в Нова Скотия, Канада. Обикновено хората запазват минута мълчание, когато някой почине. Но в случая с Бел се случило нещо наистина невероятно. Всеки телефон в Северна Америка бил спрян за една минута “в знак на почит към мъжа, който предоставил на човечеството начин за директна комуникация от разстояние”.
Изобретението на Бел - телефонът - има изключителна роля в промените, които технологиите въвеждат в бита ни. Методът на Бел, приложен при телефона, по-късно е приспособен и се използва от изобретателите на радиоприемника, грамофона и други уреди.
Ива ВЕСЕЛИНОВА
Последвайте ни
0 Коментара: