Ако АПИ се беше придържало към договорите за текущ ремонт, нямаше да сме във финансовия казус, в който сме в момента. Това заяви финансовият министър Асен Василев по повод завършилата проверка на договорите на АПИ за ремонти и поддръжка за периода 2018 г. - 2021 г.

„Реално нарушението на закона за обществени поръчки се дължи на прикрито строителство, където възлаганията са за основни ремонти, реконструкции или направо за ново строителство. Става въпрос за над 2 млрд.“, каза той.

По думите му се е работило по практики, които са „меко казано скандални“.

"Близо 2,5 млрд. лв. са дадени за прикрито строителство. Комисията на МРРБ и Министерство на финансите е прегледала 34 рамкови договора, подписвани между 2018-2020. Предмет на договорите бил текущ ремонт и поддръжка.

„Това значи отстраняване на повреди, зимно прочистване, разчистване след катастрофи. Текущ ремонт и поддръжка не изисква одобрени инвестиционни проекти, не изисква надзор, не минава през комисия. Текущ ремонт и поддръжка не се приема за строителство. А за текущ ремонт не се дава и гаранция. Около 1000 на брой са направените възлагания по тези процедури, на стойност над 3,419 милиарда”, отчита Василев.

"Тези отсечки са незаконни строежи по смисъла на ЗУТ и представляват обществени поръчки в противоречие на закона. Оттук следва, че те тръгват към Прокуратурата", допълни той.

Вицепремиерът показа някои от най-фрапиращите случаи: