Асоциацията на прокурорите в България излезе със становище във връзка с процедурата за избор на следващ главен прокурор. То е адресирано до Висшия съдебен съвет (ВСС), президента Румен Радев и главния съдебен инспектор Теодора Точкова и касае атаката на група съдии, основно свързани със Съюза на съдиите в България (ССБ), срещу Иван Гешев, както и срещу правосъдния министър Данаил Кирилов.

От съсловната организация подчертават, че възприемат отвореното писмо на групата съдии, с което се иска извинение от правосъдния министър и дисциплинарка за Иван Гешев, като "продължение на линията за компрометиране на изборната процедура и на конкретно избрания кандидат". "Подобно нагнетяване на напрежението оказва деструктивно влияние на цялата съдебна система.

Поради това, считаме за свой професионален дълг да настояваме да бъдат зачетени ясната позиция и категоричното мнение на професионалната общност на работещите в системата прокурори, следователи и служители", пишат от Асоциацията.

От организацията заявяват, че оценяват като недопустимо съдии да осъществяват натиск в процедурата за избор на главен прокурор и отправят призив за "прекратяване на опитите за политизиране на избора за главен прокурор, тъй като подобен подход е деструктивен и уронва престижа на съдебната власт".

"Не следва да се допуска заради обслужване на определени политически и конюнктурни интереси да бъдат игнорирани чисто професионалните и юридически критерии за избор на главен прокурор.

Изразяваме подкрепа към всички членове на Прокурорската колегия при Висшия съдебен съвет и заявяваме, че същите при дискусиите за избор на главен прокурор отстояваха позициите на прокурорите, следователите и служителите в Прокуратурата на Република България", пишат още прокурорите до ВСС, президента и главния съдебен инспектор.

"Правен свят" са се сдобили с имената на всички около 150 съдии, подкрепили атаката срещу избрания за главен прокурор и правосъдния министър, съобщават от сайта.

От нея става ясно, че зад нея стои основно ръководството на ССБ, както настоящото, така и в миналите години, макар организатор на цялото мероприятие  да е неуспелият кандидат за председател на Софийския градски съд (СГС) Евгени Георгиев. Сред имената на подписалите "съдийското отворено писмо" са тези на бившите председатели на ССБ Борислав Белазелков, Капка Костова, Мирослава Тодорова, Атанас Атанасов, настоящия председател Калин Калпакчиев, както и бившите и настоящи членове на политизираната съсловна организация Емил Дечев от СГС, Владислава Цариградска от РС – Луковит, Нели Куцкова от САС, Десислава Попколева – бивш и.ф. председател на СГС, Петко Петков, член на ръководството на ССБ и бивш заместник.-министър на правосъдието по времето на Христо Иванов, както и бившите членове на ВСС Юлия Ковачева и Галина Карагьозова.

Публикуваме пълния текст на становището на Асоциацията на прокурорите:

"По повод изпратеното до Вас отворено писмо на съдии /основно представители на една от съсловните организации на съдиите в България/, Управителният съвет на Асоциацията на прокурорите в България намираме за необходимо да изразим позиция, както по направените от тях искания, така и за проведените на 24.10.2019 година и на 14.11.2019 година заседания на Пленума на Висшия съдебен съвет, за избор на главен прокурор на Република България.

Както е известно, заседанията се излъчваха пряко по Българска национална телевизия, Българска национална телевизия - Канал 2 и на интернет страницата на Висшия съдебен съвет, като по този начин изслушването на г-н Иван Стоименов Гешев– кандидат за поста главен прокурор на Република България, стана обществено достояние и беше проведено пред очите на всички български граждани. Безспорно процедурата беше публична и открита, без аналог, както за страната ни, така и за Европейския съюз.

Широката общественост имаше възможност пряко и непосредствено да възприеме всички опити да бъдат саботирани заседанията, тяхната продължителност, обстановката, сигналите за поставени взривни устройства. Видими бяха усилията за създаване на процедурни проблеми без юридически аргументи, като обикновените български граждани изпитаха неудобството от блокирането на ключов столичен булевард в пиков час.

И двете заседания приключиха с явно гласуване, на което кандидатът за главен прокурор получи категоричната подкрепа на огромното мнозинство от 20 членове на Пленума на Висшия съдебен съвет. Против кандидата и в двете заседания гласуваха само по четирима членове на съвета- представители на Съдийската колегия.

Показателен обаче е фактът, че кандидатурата на г-н Иван Гешев беше подкрепена, освен от членовете на Прокурорската колегия и от мнозинството на членовете на съвета от Съдийската колегия, в това число и от председателя на Върховния административен съд.

Протоколите от заседанията са публични и всеки, който желае, може да се запознае със съдържанието им на електронната страница на Висшия съдебен съвет, като прецени изложените мнения и аргументи.

За съжаление наред с чисто юридическите мотиви и професионални критерии в проведена процедура беше направен опит за безпрецедентен и недопустим политически натиск. Политическа партия прекрати предизборната си кампания и призова за протести срещу кандидатурата на г-н Гешев.

Като съсловна организация на прокурорите в България изразяваме уважението си към всеки един член на Висшия съдебен съвет и към всеки един български съдия, но категорично се противопоставяме на подхода да се използва всякакъв възможен начин, включително чрез манипулации и генериране на фалшиви новини  за създаване на изкуствено напрежение между Съда и Прокуратурата на Република България.

Считаме, че е недопустимо съдии да осъществяват натиск в процедурата за избор на главен прокурор и да се намесват в кадровата политика и самоуправлението на прокуратурата в цялост. Заявяваме за пореден път принципната си позиция, че на свой ред представители на Прокуратурата на Република България не би следвало по какъвто и да е начин да се намесват в професионалния избор на съдиите при избор на административни ръководители на съдилищата, включително при избор на председател на Върховния касационен съд, респективно Върховния административен съд.

За нас отвореното писмо на съдиите е продължение на линията за компрометиране на изборната процедура и на конкретно избрания кандидат.Подобно нагнетяване на напрежението оказва деструктивно влияние на цялата съдебна система.

Поради това, считаме за свой професионален дълг да настояваме да бъдат зачетени  ясната позиция и категоричното мнение на професионалната общност на работещите в системата прокурори, следователи и служители.

Отправяме призив за прекратяване на опитите за политизиране на избора за главен прокурор, тъй като подобен подход е деструктивен и уронва престижа на съдебната власт. Не следва да се допуска заради обслужване на определени политически и конюнктурни интереси да бъдат игнорирани чисто професионалните и юридически критерии за избор на главен прокурор.

Изразяваме подкрепа към всички членове на Прокурорската колегия при Висшия съдебен съвет и заявяваме, че същите при дискусиите за избор на главен прокурор отстояваха позициите на прокурорите, следователите и служителите в Прокуратурата на Република България.

Призоваваме всички прокурори, следователи и съдебни служители от системата на Прокуратурата на Република България да подкрепят нашата позиция чрез декларация, която да изпратят в електронен вариант на email [email protected]и на хартиен носител до Висшия съдебен съвет, Президента на Република България и Инспектората на Висшия съдебен съвет".