Атанас Пеканов пак се обяснява дали ще прави партия

Финансистът поставя темите свързани с Еврозоната, докато подръжници го надъхват да се впуска в предизвикателството

Спряганият за лидер на политически проект "Ново начало" Атанас Пеканов отново разсея слуховете, че има амбиция да събира кадри за партия. Сред спряганите бяха "Изправисе БГ" на Мая Манолова, както и кадри на ГЕРБ и БСП, за да бъде конкуренция на "Продължаваме промяната". Или съвсем нов проект в ляво.

"През последните дни в публичното пространство се завъртяха множество спекулации с името ми. Благодаря много за вниманието и интереса на медиите. Но искам да ви кажа, че слуховете за моя партия са силно преувеличени" - изразявайки състоянието с усмихнат емотикон Пеканов.

Той отново препотвърди, че се е завърнал към академичните си задачи, далеч от политиката и слуховете за нея.

Научните ми разработки, които бях оставил настрани за известно време. Те касаят влиянието на текущата парична политика на централните банки върху доходите на различните групи от населението - чрез нови и детайлни данни за всички домакинства в Еврозоната и различни модели можем да разберем как и кой печели и кой губи от текущата парична политика и тя да бъде по-добре съобразена, за да помага на мнозинството от гражданите.

Изключително ключови през тази година са и решенията по отношение на бъдещето на Пакта за стабилност и растеж - това са европейските фискални правила и цялостната визия за икономическата архитектура на ЕС, по която от години сред експертите се обсъждат най-различни предложения за реформи.

Такива реформи ще бъдат нужни за да могат фискалните правила да отговарят на реалностите на 21-ви век. Промените са назряли на европейско ниво и са ключови и за дългосрочното съществуване на еврото.

Те ще трябва да бъдат решени в идните месеци и европейските институции и страните-членки ще трябва да заемат ясни позиции за това как виждат бъдещето на европейската икономическа политика и интеграция.

Винаги съм на линия за дискусии по тези теми, за важните дебати по европейските въпроси, в които България също трябва да бъде активна. Те може и да изглеждат технократски, но всъщност до голяма степен ще определят икономическото развитие на страните-членки през идните години, и по този начин - благоденствието на техните граждани.

Виктор Димчев написа под публикацията на Атанас Пеканов.



А Валери Попов е на мнение, че България има нужда от политици като Атанас Пеканов.