Атанас Семов от КС: Не може със закон да се прехвърлят правомощия от НС на изпълнителната власт
Той поясни, че способността на зрелите нации е да отсяват важното, а това в случая е демокрацията
Не може със закон да се прехвърлят правомощия от НС на изпълнителната власт. Това коментира пред БНТ съдията от КС проф. Атанас Семов. Повод пък са последните поправки в закона за здравето, които предстоят тази седмица да се гледат на второ четене в НС, с които на здравния министър се дава право със заповед да обява „извънредна епидемиологична обстановка“.
Семов обясни, че е смущаващо усещането за хаос. Той поясни, че способността на зрелите нации е да отсяват важното, а това в случая е демокрацията.
По думите му по време на извънредно положение има склонност от властта и гражданите лесно да се посяга на основни права. „Това е недопустимо. Има усещане,че класически институции на демокрацията не са необходими, че можем и без НС в условията на коронавирус.“, каза той. Семов припомни, че неведнъж е говорил за нуждата да се намалява ролята на НС, но да се обезсмисляло и поставяло под въпрос парламентарната институция - било тревожно.
Той коментира и разхлабването на мерките и изрази учудване защо не са върнали децата на училище, а вместо това са отворили парковете. „Ние върнахме пияниците в парковете, но не върнахме децата в училище“, каза той и поясни, че учебната година е можело да бъде удължена или да започне по-рано – на 1 септември. „Сега ходят навсякъде другаде, но не и в училище. Да играят карти в градинката един до друг може, но един до друг в училище - не", каза той.
Семов коментира, че все още КС няма становище по жалбата на БСП за следенето на телефоните на хората под карантина. Той даде да се разбере, че може би трябва да се мисли за въвеждане на индивидуална конституционна жалба. България пък била една от 6-те страни в ЕС, където нямало такава.
Имало различни механизми, като той даде пример със съда в Страсбург, където на година постъпвали хиляди жалби. „Ако за такова нещо няма политическа воля, то няма смисъл от политическата класа изобщо“, каза той. Според него обаче преди това съдилищата и съдиите можели пряко да прилагали Конституция и да оставят неприложен противоконституцинен законов текст.
Той коментира и катастрофите по пътищата и има ли нужда от законови промени. По думите му имало усещане за безнаказаност. Трябвало да се създаде усещане, че който нарушава закона, ще бъде санкциониран. Това се постигало с повече камери, като една такава се изплащала между 3 и 6 месеца. България пък била с най-много смъртни случая при ПТП на глава от населението.
Накрая коментира, че ЕС страда от тежка криза на лидерството. Въпреки това поясни, че европейската идея е успешна и дори по -силна от страховете за нея.