Атлантици: Да се защитим с ракети "Пейтриът" на брега на Бургас

В района на Бургас да се разположат ракети за противовъздушна отбрана "Пейтриът", настоява Атлантическият съвет на България. Идеята е дивизионът от ракети да се поддържа на ротационна основа от съюзниците. От АСБ посочват, че идеята може да бъде обсъдена на срещата на високо равнище на НАТО, която ще се проведе на 11 и 12 юли в Брюксел.

В официална позиция, посветена на форума, атлантиците предлагат у нас да бъде базирана многонационална механизирана бригада или многонационална бригада "Специални сили" с рамкова нация България в срок до края на 2020 г.

Сред членовете на Атлантическия съвет са ген.-майор о.р. Съби Събев, бившите военни министри Велизар Шаламанов и Тодор Тагарев, бившият шеф на комисията по досиетата Методи Андреев, експерти, политически и обществени фигури.

Пълният текст на позицията:

Срещата на високо равнище на НАТО в Брюксел на 11-12 юли 2018 г. ще се проведе в критично важен за сигурността на Алианса и всички съюзници момент. Очакваните решения от нея ще бъдат логично и градивно продължение на постигнатите резултати от срещите на върха в Уелс през 2014 г. и във Варшава през 2016 г., в подготовка на посрещането на 70 годишнината на Алианса догодина. Предстоящата среща е възможност за консолидиране на постигнатото в укрепването на възпиращия и отбранителен потенциал на Алианса след фундаменталните промени в стратегическата среда за сигурност след 2014 г. Очакваните от срещата решения ще подобрят способностите за посрещане на рисковете и заплахите от Изток и от Юг, както и ще способстват за повишаване на готовността на Алианса за противодействие на новите предизвикателства. Срещата в Брюксел е добра възможност за предприеманe на вероятно още една стъпка към разширение на НАТО в Югоизточна Европа. Тя се очаква да продължи курса към задълбочаване на сътрудничеството с ЕС при изграждането и развитието на Европейската отбрана.

Атлантическият съвет на България (АСБ) приветства участието на България във формата "Букурещ 9" и приетата от президентите съвместна декларация във Варшава. Ние очакваме България, като страна от Източния фланг на НАТО и особено като държава от Черноморския регион, да участва с ясна позиция и мандат в срещата в Брюксел като подкрепи подготвяните ключови решения, които ще доведат до по-нататъшно укрепване на възпиращия и отбранителен потенциал на НАТО, особено що се отнася до изграждането на Адаптираното предно присъствие на Алианса на Югоизток.

Не бива да пропускаме този благоприятен момент на вземане на особено важни за бъдещето на Алианса решения - България трябва да има конкретни предложения към нашите съюзници, които ще гарантират не само нашата национална сигурност, но и сигурността на всички наши съюзници.

АСБ счита, че на срещата на върха в Брюксел страната ни трябва да настоява пред останалите 28 съюзници за следното:

АСБ следи внимателно и ще подкрепя със своята експертиза всички институционални намерения и действия по укрепването на ролята на страната ни в НАТО и Европейската отбрана, в съответствие с предложената от нас "България в НАТО и Европейската отбрана" - Визия за отбранителната политика до 2030 г."