Баба Иванка помни Гагарин и разказва какво е било, когато е дошъл в България

Днес светът отбелязва Деня на авиацията и космонавтиката. На тази дата през 1961 г. Юрий Гагарин става първият човек, напуснал земната орбита на борда на "Восток 1".  За голяма група пловдивчани, живеещи северно от Панаира, денят е още по-специален, защото кварталът им носи името на Гагарин. По-възрастните от тях още си спомнят, че само месец и половина след успешното си кацане на Земята героят на СССР гостува тук, за да стане почетен гражданин на Пловдив. Засадил своя смърч, с което поставил началото на алеята на космонавтите на Бунарджика, съобщава "Марица".

"Беше голямо събитие посрещането на Гагарин. Тогава бяхме на центъра и се надпреварвахме да го зърнем. Стори ми се симпатичен и добродушен, говореше само на руски", спомня си пенсионерката Иванка Тилева, която живее в квартал "Гагарин".  Днес паметна плоча на космонавта има на кръговото до Панаира. Една от детските градини в района пък се казва "Космонавт". Хората тук си харесват квартала. Смятат го за спокоен и обясняват, че няма кражби и междусъседски караници. 

"Това е най-тихият квартал. Приемаме всички - кой откъдето да дойде, живее спокойно", разказват местните. Чистофайници са и държат пред къщите им да е подредено. Дразнят се най-вече от постоянно нарастващия брой на колите, които паркират по тротоарите.   

Има и такива, които искат повече и по-добри условия за живот, като асфалт и повече санирани блокове. Някои от по-възрастните пък поискаха да им се върнат лостовете от соца, на които в събота и неделя можеш да излезеш и да си изтупаш килима, па покрай него да обърнеш една бира с приятели на сладка раздумка. 

Патриотизмът у хората в квартала не секва. Затова и някои от уличните лампи са боядисани в цветовете на трикольора. Обаче обичат и световната история. Може би и затова тук се редуват улици, именувани на писатели, откриватели и визионери - "Данте", "Достоевски", "Галилей", създателите на Пловдивския панаир Обрейко и Стефан Обрейков, за които местните смятат, че са братя, а не баща и син.  

Жителите тук с гордост разказват, че това е кварталът на футболистите. В  кварталното училище "Никола Вапцаров" е учил носителят на "Златната топка" Христо Стоичков, а четвърт век по-късно - и Валери Божинов.  

"Ицо беше малък хулиган. Не слушаше въобще. Само гонеше топка в двора на училището си. Като четвъртокласник започваше с връстниците си, но оставаше да рита и в мачовете на най-големите", връщат лентата назад по-възрастните. Сега го смятат за улегнал мъж. В квартала през годините са живели цяла плеяда пловдивски футболисти - Иван Кънчев, Тодор Иванов, Благой Блангев, Сашо Ангелов, Сашо Александров -Кривия. В блоковете на ул. "Борба" били ведомствените апартаменти на СК "Марица", през които са минали Анка Узунова, Радостина Димитрова и Цонка Войсилова. Хората още помнят съкварталеца си Кирил Пандов, както и олимпийския шампион по вдигане на тежести Асен Златев.

Какво написа Гагарин над автографа си в Тримона 

Съветската делегация отседнала за малко в хотел "Тримонциум", където още пазят посвещението от Гагарин. "Да посрещнете много туристи от други планети!", написал героят в книгата за похвали и оплаквания на някогашния комплекс "Балкантурист".

Томчето било открито случайно в архивите на сградата преди няколко години от Васил Илиев. По думите му, с красив почерк Гагарин написал на руски език: "Много съм благодарен на комплекса за няколкото щастливи минути, които прекарах тук. Желая ви да имате по-здрави връзки с туристи от всички страни и континенти, а в бъдеще - с туристи и от други планети". След това разписал с плътно черно мастило датата - 23 май 1961 г. 

За да докажат признателността си към Съветския съюз и неговите герои, две петилетки по-късно партийните ръководители на Пловдив решават да кръстят на името на Гагарин цял микрорайон. Кварталът, който носи името на първия космонавт, се намира северно от Панаира, заключен между булевард „България“ и Брезовско шосе. Скоро оттам ще минава и новият „Северен“.

Иначе в квартала живеят много зевзеци, сред които и откровени русофили. Добре че в прехода оцеляха поне някои от улиците, които носеха имена на велики руснаци, разказа преди време пред "Марица" бившият  учител по литература Георги Панов. Твърди, че с гордост се разхожда по ул. "Достоевски". Добре че не е бил комунист, та поне той ни остана. Преди време си имахме и улица "Чапаев", но сега я прекръстиха на "Поп Тодор Евтимов". Името на квартала ни обаче не могат да сменят на Армстронг, дори американците да качат цял град на луната,  разсъждава бай Георги.