Банкоматите в България изчезват
Това сочат данните на Българската народна банка за безналичните разплащания в страната, които бяха публикувани миналата седмица
Банкоматите в България намаляват драстично. И това не е добра новина, но само за хората с дебитни карти. Процесът е провокиран от банките и цели да намали техните разходи по инсталиране на машините, поддръжката и охраната им, съобщава Marica.bg.
Броят на банкоматите у нас се свива непрекъснато. Към края на 2022 г. АТМ устройствата са паднали до 4977 броя. Това е с 273 броя по-малко спрямо 2021-ва, когато ATM устройствата са възлизали на 5250 броя.
Това сочат данните на Българската народна банка за безналичните разплащания в страната, които бяха публикувани миналата седмица. Рекордът е бил през 2016 г., когато машините са били 5751 броя.
В големите градове това почти не се усеща и няма опасност хората да останат без кеш. Просто операциите по теглене ще им струват повече, тъй като все по-трудно ще намират банкомат на банката, която е издала картата им.
Така тегленето на пари е най-евтино. В противен случай - когато банкоматът е инсталиран от една банка, а картата е издадена от друга, плащаме ориентировъчно около 1.50 лева.
Сумата не е фиксирана, откакто миналата година повечето банки решиха да прилагат ново правило при тарифиране на операцията "теглене на пари в брой".
Те имат закован минимум на сумата, а всъщност действието се тарифира като процент от изтеглената сума. Така хората имат интерес да теглят повече наведнъж, за да избегнат таксите.
Проблемът обаче виси със страшна сила за малките населени места, които са изправени пред риска да останат с малко на брой банкомати или съвсем без хич.
Селото е с над 2500 жители, през октомври м.г остана без банкомат и възрастните и работещите (а в Стамболийски има голямо предприятие, което изплаща заплатите по банков път) трябваше да бият километри път, за да се сдобият с кеш. "Обикновено ходя до Куртово Конаре, и то няколко пъти, защото лимитът ми за теглене е 400 лева", разказва пенсионерка.
Тенденцията е ясна - кешът малко по малко се оттегля. За сметка на това ПОС терминалите у нас нарастват до 124 082 броя. Миналата година устройствата за плащане в търговските обекти са били 111 346 , а по-миналата - 102 988, показват данните на БНБ.
Това обаче не решава напълно проблема с липсата на кеш. Дори и в споменатото Ново село големите магазини са се оборудвали с ПОС терминали, но далеч не всички. Съществува обаче и друга особеност при плащанията с карта - много търговски обекти са сложили минимум за покупката от 5 лева, над който може да се ползва карта.
Причината е, че за дребните покупки таксата, която ще плати търговецът, е твърде голяма. Някъде пък отказват да продават единична покупка на кутия цигари с безналични пари, защото при тютюневите изделия търговската отстъпка наистина е малка, а таксата от ПОС терминала допълнително я „изяжда“.
От пандемията насам, когато поради хигиенни съображения се стимулира безкешовото плащане по магазините, пазаруваме до 100 лева, без да въвеждаме ПИН код.
Според БНБ средната покупка в България на ПОС терминал през миналата година е била 58 лева, а в чужбина - малко над 100 лева. Общата стойност на плащанията с карти възлиза на 24.9 млрд. лева.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук