Белгия се сбогува с Мария Христова-Клейманс
Талантлива, всеотдайна, готова да помогне на сънародниците си, така ще запомнят българската оперна певица, която почина в Антверпен на 89-годишна възраст
На 12 юни 2022 г. Белгия се сбогува с българската оперна певица Мария Христова-Клейманс. Талантлива, всеотдайна, готова да помогне на сънародниците - така ще я запомнят всички, които са се срещали с нея. Изящна жена: музикант с богата творческа кариера и изключително сърдечен човек с активна обществена дейност.
Пловдив, Париж, Виена, Антверпен, Брюксел. Холандия, Англия, Белгия, Швейцария... Това са градовете и държавите, които са имали честта да я познават.
Родена е в Града под тепетата, учила в Националната музикална академия в София. Родният й град няма да забрави главните й роли в “Русалка” на Даргомижки, “Бохеми” на Пучини, “Сватбата на Фигаро” на Моцарт, “Прилепът” на Щраус, “Гергана” на Маестро Атанасов.
Светът я открива като стажант в Гранд Опера в Париж, където работи с най-известните диригенти и вокални педагози за онова време. През 1962 г. печели втора награда на конкурса “Златни гласове” в Тулуза. Следват записи за Радио Франс Интернасионал, които все още звучат в програмите на медията. Подкрепяна от известни музиканти, Мария се оказва в трупата на Фолкс Опера във Виена.
Почти веднага получава роли в “Дон Жуан” на Моцарт, “Русалка” на Дворжак и много други. Канят я и в някои от най-големите оперни театри по света. Първата й среща с белгийската публика е през 1971 г. в “Лукреция Борджия”, където изпълнява главната роля, партнира й българският тенор Никола Николов.
Събитието е отбелязано от всички медии, защото за първи път от 100 години това заглавие е в програмата на оперния театър в Гент. Възторжени са и отзивите за Мария Кристова, както наричат тогава нашата сънародничка. Директорът на Кралската опера в Антверпен я кани за ролята на Джилда в “Риголето” от Верди.
Тук през същата година се запознава със съпруга си Вили Клейманс и остава да живее в Белгия
Г-н Клейманс, известна личност, потомък на видна фамилия, й подарява четиридесет години любов и щастлив брак.
Мария прекратява международната си кариера през 1986 г., но не и обществения живот. Десетилетия тя предава кореспонденции за културни събития в ефира на БНР от Белгия. А също и от всички световни музикални столици - Залцбург, Париж, Милано, Берлин, Лайпциг. Води я ентусиазмът и любовта към прочути класически премиери, концерти и фестивали по света. Както и потребността да споделя всичко красиво, с което я дарява животът.
През целия си живот поддържа тесни връзки с България, помагайки на много талантливи български певци и музиканти
През 1976 г. Мария организира първата емигрантска среща в Антверпен. А през 1980 г. регистрира Българско църковно дружество “Св. Климент Охридски”, чрез което основава първата българска църква в Белгия.
В Антверпен е избрана за почетен председател на българо-белгийското дружество. През 2012 г. е удостоена с “Почетен знак на град Пловдив” за заслуги в културата и подкрепата на български творци.
Може да обобщим живота на Мария Христова-Клейманс с една дума: ЛЮБОВ. Любов чрез всички сетива! Към музиката и изящните изкуства! Към красивото и елегантното! Към единствения любим мъж и към всички хора, нуждаещи се от близост и помощ! Голямата човешка любов, която прави живота просто добър, красив и стойностен.
Даниела ВЕЛИКОВА, Антверпен