Бетина Жотева след поредния екшън: Това, което се случва с "Панорама", е позор
Действията пред БНТ не са славен миг за протестиращите, заяви шефката на Съвета за електронни медии
"Това, което се случва с "Панорама", е позор. Правихме апел да не се настройват хората срещу журналистите. Не може гостите в "Панорама" да бъдат замеряни с яйца, защото изразяват позиция.
Това слага страшно петно върху тези, които твърдят, че се борят за свободни медии. Не е славен миг на протестиращите". Това каза председателят на Съвета за електронни медии Бетина Жотева по БНТ.
"Резолюцията на ЕП е партиен документ, написан от партийни функционери, който преследва партийни дивиденти и вероятно ще ги получи. В ЕС има 8 договори, по които функционира и в нито един от договорите на Европарламента не са дадени юридически права и една от причините е че тези резолюции се пишат от партийни хора, а не от експерти", каза още тя.
"Беше потискащо обсъждането на тази резолюция - имаше 40 души в залата, не беше гордост. Аз не желая да коментирам този документ", коментира Бетина Жотева.
Тя допълни, че докладът на ЕК трябва да се чете дума по дума. "Каквото е написано за състоянието в медиите в България е вярно. СЕМ е независим, имаме нисък проблем относно риска за независимост, защото СЕМ е конституиран от две институции - парламента и президента. Начинът, по който е написан в закона е предвидливо заложено като един от най-демократичните инструменти", обясни председателят на СЕМ.
Според нея собствеността на медиите се използва като форма на натиск върху редакционната политика и самите журналисти". В крайна сметка законът е налице, България сигурно е единствената страна, която има закон за това", каза още тя.
"Друг проблем са малките медии в провинцията където също има натиск от местните власти, като се използват европейски средства за този натиск. Несправедливо е само големите електронни медии да получават средства от европейските програми на калпак.
Ако започнат да се раздават тези средства на малките медии и онлайн изданията, тепърва трябва да бъдат припознати като електронни медии и трябва да влязат в регулация. Има свръх регулация на големите медии, които получават тези средства", предупреди тя.