Безапелационна излагация на правосъдната министърка във ВСС за отстраняването на Гешев
Председателят на ВАС контрира Йорданова: Моля политиката да напусне тази зала и да остане само правото!
Правосъдната министърка Надежда Йорданова се изложи безапелационно по време на заседанието на Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС), по време на което кадровиците следваше да обсъдят исканото от нея отстраняване на главния прокурор Иван Гешев.
Всъщност липсата у Йорданова на всякаква подготовка за старта на тази толкова сериозна и безпрецедентна в историята на българската съдебна система процедура пролича още преди старта на заседанието, когато за нейно съжаление журналистите я бяха причакали пред вратата на Съвета.
Там правосъдната министърка отявлено се притесни и не успя никак да се аргументира защо реално и с какви доказателства се иска най-строгото и радикално наказание за нарушения от сферата на дисциплинарната отговорност за главния прокурор.
Йорданова започна да пелтечи, да повтаря думи и фрази, очевидно объркана какво точно би могла да изтъкне като довод, за да защити иначе абсолютно лаишкото си предложение до ВСС, а накрая се позова дори и на скандалния протестър Георги Георгиев от БОЕЦ, свързан с подсъдимия за източването на КТБ банкер-беглец Цветан Василев.
Последното за пореден път доказва пред публичността единствено, че есенцията на аргументите на Йорданова и партията, която я създаде – „Демократична България“ - не произлизат от правото, морала и закона, а от интересите на определени задкулисни играчи.
Вече в залата правосъдната министърка не блесна с много по-различно ниво на аргументация и запълни отреденото й време за представяне на предложението за отстраняване на главния прокурор с политически лозунги, субективна лична оценка за характера на Гешев и цитиране на „данни“ от съмнителни и абсолютно непроверени източници, както и сайтове за фалшиви новини.
В изказването си Йорданова дори набеди Гешев за още един грях, който не бе вкарала във вече подадения сигнал, а именно – че се държал „надменно и агресивно“ с адвокатурата и медиите.
Това ново 200 в мотивите на Йорданова изненада дори самия главен прокурор, който посочи, че има много ясни препоръки на европейските ни партньори за медийната политика на прокуратурата и както той, така и институцията се водят по тях стриктно.
Гешев категорично отрече и твърденията за „лично отношение“ към представители на адвокатурата, каквото той всъщност като ръководител на прокуратурата, страна в процесите, няма как да има.
След близо 15-минутното словоизлияние на Йорданова, от което в крайна сметка не стана ясно нито едно правно основание или юридически аргумент за започването на такава процедура, а още по-малко за завършването й с резултат в ползва на министърката, в дебата се намеси и председателят на Върховния административен съд (ВАС) Георги Чолаков, който очевидно не издържа на политическите декларации на правосъдната министърка и я призова да се държи по-адекватно.
„Моля политиката да напусне тази зала и да остане само правото“, контрира Чолаков и поиска отлагане на разглеждането на темата по същество по две причини.
Първо – заради насрочените за същия ден по обяд срещи с представители на ЕК за разговор по Европейския механизъм за върховенство на закона, а второ – защото липсва каквато и да било яснота за това по какви правила изобщо ще протече процедурата. Както стана ясно и по-рано, правосъдната министърка нямаше идея или предложение как това да се случи.
Думата все пак беше дадена и на главния прокурор, който посочи, че не се притеснява по никакъв начин от процедурата и държи максимално бързо твърденията на Йорданова да бъдат обсъдени прозрачно и публично. „Нека се излъчва явната юридическа несъстоятелност и дълбокото непознаване на Конституцията и законите на страната в това предложение.
Да се твърди, че прокуратурата е централизирана, при положение, че този текст е отменен още 2016 година под ръководството на тогавашния правосъден министър Христо Иванов, е несъстоятелно. Ясно е, че се засяга независимостта на съдебната власт и за пореден път става дума политическа атака срещу прокуратурата.
И това става все по-ясно и на обществото, и на европейските ни партньори“, каза Гешев и се съгласи на отлагане, но подчерта изрично, че няма да участва в гласуването, за да не се спекулира с независимостта и безпристрастността на процедурата.
След още няколко коментара в подкрепа на тезата за отлагане пълното снишаване и объркване на правосъдната министърка Йорданова настъпи окончателно.
Очевидно осъзнала, че в компанията на юристи от ранга на Георги Чолаков, Гергана Мутафова, Калина Чапкънова и други членове на ВСС уличният език и тези, с които Йорданова си служи, не са на мястото си, тя тихо и безропотно се съгласи на отлагането.
В крайна сметка ВСС си даде 2 седмици до следващото заседание по темата, като през това време ще бъдат изготвени правилата, по които процедурата изобщо да протече.