БГ абсурди: Двама убиха студент в Борисовата градина, за да се изфукат, а сега си живеят живота

Михаил Стоянов можеше да стане блестящ лекар, ако не беше срещнал кръвожадна наказателна бригада, която отнема живота му

Наказанието за убийството на студента по медицина Михаил Стоянов в Борисовата градина на 30 септември 2008 г. изтече и след него остана само мъката на майката на момчето.

В началото на юли 2018 г. ВКС намали присъдите на подсъдимите за престъплението - от 15 г. на 10 г. затвор за Александър Георгиев и от 6 г. на 4,6 г. решетки за Радослав Кирчев. Обвинителният акт срещу тях бе внесен през декември 2012 г. след дълги години на разследване и дори погрешен обвиняем.        

Пътят

Към 21 ч. на 30 септември Мишо излиза от дома си в жк „Младост 3“, като казва на майка си Христина, че иска малко да си почине от четенето за държавния изпит, който му предстои, и че скоро ще се прибере. Около половин час по-късно той среща кръвожадна наказателна бригада, която отнема живота му, пише "Телеграф".

Няколко момчета, които се изживяват като „чистачи на гейове“ в Борисовата градина, припознават Михаил като такъв и абсолютно безпричинно го нападат там. Години по-късно един от тях ще разкаже в полицията, че си направили наказателен отряд, събирали се и плашели хомосексуалните в Борисовата градина. Как са преценявали кой какъв е, не обясняват. Радослав Кирчев-Рацата и Александър Георгиев-Джи срещат двама мъже на алея и без да знаят дори, че те са познати помежду си, се нахвърлят върху единия.

Започва ритане и бой. Мъжът пада и стене, хърка и диша тежко. Млатенето не спира, вземат му мобилния телефон и документи. Нападателите бягат. Разделят се на кино „Изток“ и групата спира да се събира да плаши хомосексуалисти в парка. 

Стаяване 

Членовете на бандата се разбират да не казват на никого какво се е случило в парка. Всеки трябва да има версия къде е бил по време на нападението. Безжизненото тяло на Михаил е открито на 1 октомври. Започва разследване и още в началото криминалистите се отклоняват в грешна посока.

Върху дрехите на мъртвия Михаил те намират косъм. По морфологично сходство достигат до един от най-близките приятели на жертвата - Явор Борисов. Няколко седмици по-късно експертизите променят посоката на разследването. След изготвяне на ДНК експертиза е установено по категоричен начин, че косъмът не е на Явор. Обвиненията спрямо него са свалени.   

Застой

Без заподозрян разследването спира и влиза в задънена улица. То продължава почти 4 г. Когато Стоянов е открит мъртъв в една от алеите на Борисовата градина, в него не са намерени мобилен телефон и документи. Профилът на жертвата не дава никаква яснота на разследващите защо някой може да го е убил. Михаил е кротък, спокоен и организиран младеж, с отличен успех като студент последна година в Медицинската академия, с малко, но добре подбрани приятели. 

Насока

Именно телефонът, който биячите взимат от жертвата си, по-късно се оказва основното доказателство, което насочва разследващите. След време телефонът е активиран и полицаите стигат до Радослав Кирчев и Александър Георгиев. Според разследващите Кирчев и Георгиев са нанесли смъртоносни удари на студента по медицина. Единият го хванал за главата и започнал да го души, като с двете си ръце силно го притиснал в областта на шията около гръкляна.

Михаил се съпротивлявал, затова другият му затиснал ноздрите и устата. Така след известно време Михаил престанал да се съпротивлява, защото се задушил. Смъртта му е настъпила по особено мъчителен начин и до последно е осъзнавал всичко, което става с него. Според прокуратурата убийството е по хулигански подбуди - да се покаже перчене, самоцелна демонстрация на сила и на явно незачитане на морала в обществото.

Полицаи коментираха тогава, че има и други пострадали при набези в Борисовата градина, за щастие само с нанесени телесни повреди и отнети вещи. Жертва на нападенията са не само хора с хомосексуална ориентация. 

Процесът 

На първа инстанция Софийският градски съд осъди Александър Георгиев на 13 г. затвор, а Радослав Кирчев - на 4 г. и 10 месеца. Апелативният съд увеличи наказанията съответно на 15 и на 6 г. затвор. През 2018 г. ВКС се произнесе окончателно, намалявайки ги.   

Майката 

„Всичките пари на света да ми дадат - аз не съм го купила това дете, аз съм го създала, аз съм го гледала, аз съм видяла първите три крачки на прохождане, как се вдигаше на пръсти и с пръстче достигаше да отвори вратата, как се радваше, как изживяваше... тези моменти за мене са безценни“, коментира пред журналисти майката на убития студент.

Почернената жена заяви още: „Не трябва да се убиват хора безпричинно само защото някой не ни харесва. Ако разсъждаваме така и започнем да прочистваме, както те (задържаните - б.р.) са казали, значи и ние трябва да прочистваме от убийци, защото доста станаха убийците в тази държава". 

Правозащитните организации Български хелзинкски комитет и Амнести Интърнешънъл подеха международна кампания срещу бавното правосъдие по случая на Михаил Стоянов. 

Съдът в Страсбург

На 14 юни 2022 г. Европейският съд по правата на човека постанови решение, с което настоява България да запише в НК, че престъпленията на хомофобска основа са утежняващо вината обстоятелство. ЕСПЧ отбелязва, че българският съд е установил вината на нападателите на Михаил Стоянов и ги е осъдил, без да отчита обстоятелството, че престъплението е извършено от хомофобски подбуди, защото НК у нас не прави подобна разлика при убийствата.

Допълва се, че произнесените присъди са били под законовия минимум заради чистото съдебно минало на убийците и това, че са млади. ЕСПЧ постанови, че в случая със Стоянов са били нарушени забраната за дискриминация и правото на живот и присъди България да изплати на майката  обезщетение от 7000 евро неимуществени вреди и 3183,90 евро разноски.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук