Били ли сме на земята, преди да се родим

Мистериите, свързани с раждането и смъртта, тепърва ще бъдат разгадавани

Доктор Иън Стивънсън е работил в университета във Вирджиния. Той е известен автор, който изследва прераждането. Описал е 1300 случая, от които прави много интересни изводи. Повечето от тези случаи са в Югоизточна Азия и Близкия изток. 104 от тях са уникални, защото само д-р Стивънсън назад в годините успява да ги разнищи и да се срещне на живо с людете, замесени в тях. Любопитно е, че между тях има и деца.

Хлапакът Прамод Шарма, роден през 1944 г. в семейството на професор в индийския щат Утар Прадеш, едва навършил 3 години, започнал да тревожи майка си с приказки, че няма нужда повече да готви. Казвал й: “Не се мъчи в кухнята. Имам съпруга в Морадабад, която го прави по-добре от теб”. Между третата и четвъртата си година момчето изведнъж изтърсило пред семейството си, че е богат търговец в Морадабад, съдружник във фирмата “Мохан брадърс” и собственик на богати магазини.

Д-р Стивънсън посещава Индия, открива Прамод Шарма и го разпитва. 

Момчето му разказва смайващи неща за предишния си живот

Подобен е случаят с малкия Пракаш от град Чата в Индия. На четири години и половина той започва да се буди нощем, да излиза от дома си и да повтаря, че се казва Нирвал и че живее в съседния град Коси Калан. Проверката показва, че едно десетгодишно момче на име Нирвал е починало в Коси Калан през април 1950 г. - тоест година и четири месеца преди раждането на Пракаш. 

Малкият Пракаш е отведен в непознатия за него Коси Калан, където той разпознава отраз къщата, роднините на Нирвал и личните предмети на покойното момче.

Гопал Гупта е на две и половина години, когато по време на обяд казва на родителите си, че е голям господар. Те го молят да занесе една чаша на брат си, а Гопал изпада в ярост. “За тая работа си има слуги!”, крещи той. Момчето обяснява, че е “шарма” - подкаста на брамините, а не “бания”, тоест по-нисша каста, към която принадлежат собствените му родители.

Те се смайват. И слушат разказа на момчето, което твърди, че е собственик на фармацевтична компания, че е женено за свадлива жена, с която не се разбират и непрекъснато се карат. Че има баща и двама братя, а единият от тях го застрелял. Всъщност момчето разказва своя предишен живот. 

Мнозина не приемат теориите за прераждането на д-р Стивънсън, обвиняват го в примитивен наивитет. Доктор Рут Рейна излиза с публикации в научния печат, твърдейки, че всички случаи, проучвани от д-р Стивънсън, са станали в примитивни или в слабо развити райони на света.

Според Рут Рейна в тия райони сред местното население е налице непреодолимо желание на родители да представят своите деца като по-различни или надарени с някакви свръхестествени умения. Според Рут Рейна недостатъчната образованост поражда такива желания у хората, особено ако живеят в бедност. С други думи, родителите са тези, които стоят зад желанието на детето да стане известно. Те го обявяват за преродено, за принадлежало към по-висша каста. 

Но Индия не е страна на невежите, Индия е люлка на голяма древна култура 

Самият д-р Стивънсън допуска, че в описаните от него истории може да има слабости и непълноти. Определени фактори могат да повлияят върху част от информацията, но тя в никакъв случай не бива да бъде обявявана за лъжовна. Мистериите, свързани с раждането, прераждането, смъртта, тепърва ще бъдат разгадавани.

Много често, когато се говори или пише за живота след смъртта, се споменават термини, непознати за мнозина. Такъв термин например е криптомнезията. Значението на думата е свързано с преживяване, при което човек си спомня нещо, заровено някъде дълбоко в паметта му. То идва при човека като нещо ново, измислено, сътворено. Например писатели разработват сюжет, публикуват авторско произведение и после се оказва, че са го изплагиатствали от Библията или пък от друга, прочетена в детството книга.

Известно е например, че за произведенията си от края на 20-те години на XIX век Оскар Уайлд е черпел от вече напечатани материали - негови или чужди. 

Ако човек, прехвърлил 55, започне да се връща назад в миналото си, сигурно ще открие случаи, подобни на тези, които описва д-р Стивънсън. Защото животът във всяка една епоха е просто повторение на нещо, което вече се е случило. 

Мария СТЕФАНОВА