Бивш здравен министър попиля от критика К-19 мерките на новата власт

Тя оцени като неадекватно дискутираното от Националния пандемичен комитет намаляване на карантината за заразените с COVID-19 от 14 на 10 дни

Не е работа на здравния министър и на Министерството на здравеопазването да решават какво да се случва в държавата във връзка с епидемията. Това заяви пред "Фокус" председателят на Асоциацията на лицензираните дружества за доброволно здравно осигуряване и бивш министър на здравеопазването д-р Мими Виткова.

Тя оцени като неадекватно дискутираното от Националния пандемичен комитет намаляване на карантината за заразените с COVID-19 от 14 на 10 дни, а за контактните тя да стане 7 дни вместо досегашните 10.

„И ако наблюденията покажат, че случаите на заразените не са никак малко, трябва да отговорим на въпроса - това носителство на вируса по-продължително време доколко е опасно за заразяването на хората, защото моя колежка остана с положителна проба за вируса в продължение на месец.

Така че, това съкращаване на карантината се наблюдава навсякъде, защото хората наистина се изнервиха от продължителността на тази епидемия и властите се чудят как да направят по-приемливо ограничението, което се прилага и на заболелите, и на контактните, но у нас то трябва да се предприеме внимателно и след анализ на картината“, препоръча д-р Мими Виткова.

По думите й е трудно само експерти от Здравното министерство да се справят сами с епидемията, която засегна и много сектори от „икономика“ до „туризъм“.

Според експерта намаляване срока на карантината се наблюдава и в други страни, но трябва то да бъде съпроводено с наблюдение по отношение на носителството на вируса от хората, които са заболели.

Относно увеличения брой на новозаразените в страните в цяла Европа д-р Виткова заяви, че това не е изненада, тъй като граничният контрол по време на празниците не е бил на ниво. Тя бе категорична, че контролът по спазване на противоепидемичните мерки е най-важният в борбата с COVID-19.