Българин го загази в Гърция, предават го на САЩ за търговия на чипове с Русия
Димитров твърди, че обвиненията са резултат на желанието за кариерен ръст на обвинителите му
Българин чака решение на гръцкия съд, за да бъде екстрадиран в САЩ по обвинение в шпионаж и предаване на секретни технологии на Русия, пише Телеграф бг.
Милан Димитров е арестуван в края на декември 2022 година в Гърция по искане на ФБР, като обвинението срещу него е, че е изнесъл в Русия полупроводникови пластини, предназначени за работа във високорадиоактивна среда, като по този начин е извършил престъпление, тъй като пластините са с двойно предназначение.
Те биха могли да се използват в ядрени инсталации или оръжия и са обект на особен надзор.
„Телеграф“ се свърза с Милан Димитров, който е в солунския затвор „Диавата“ от 9 месеца и изчаква решението на гръцкия върховен съд.
Обвинение
По телефона той каза, че всъщност полупроводниковите материали и машини, за които е обвинен, че е изнесъл в Русия, се намират в офиса на фирмата му в София.
Според Димитров първоначално закупените от американски доставчик чипове са били в категория А001 - полупроводникови материали по единния американски класификатор.
По-късно обаче ФБР е прекатегоризирало пластините на категория А009 или предназначени за насочване на ракети. Според него обаче това не отговаря на истината, защото на всички документи, съпътстващи чиповете, е описано, че те са в категория „електроника“.
Все пак в документацията изрично се казва, че компонентите са забранени за военна употреба, както и за дълбочинни сондажи.
На въпрос на какво отдава в такъв случай обвиненията, Димитров заявява, че това се дължи на желанието за кариерен ръст на обвинителите му. Според него американците нямат твърди доказателства, а се базират на предположения.
Освен това става ясно и че фирмата от Тексас, която е продала въпросните компоненти, вече е прекратила дейността си.
Приложения
Относно причината да закупи въпросните радиационно устойчиви чипове, т.нар rad-hard, Димитров твърди, че неговата фирма се занимава с автоматизация и тези елементи биха могли да се използват в управление на подземни железници и подобни рискови и отговорни обекти.
Димитров твърди още, че страната ни е неглижирала неговия проблем и не е получил достатъчно помощ и публичност в медиите.
Свързахме се с генералния ни консул в Солун Антон Марков, който заяви, че Милан Димитров не е осъществил контакт с консулството ни и не е искал правна помощ. Той сам е наел адвокати, които да го защитават.
Днес се очаква и заседанието на Върховния съд на Гърция, в което ще бъде взето и окончателното решение за екстрадицията на Димитров в САЩ.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук