Българите се изнасят на талази за празниците

Чужденци също ще пътуват у нас, но техните ваканции не са свързани със Съединението, а по-скоро с продължаващия летен сезон

Над четвърт милион българи ще потеглят на път през почивните дни около Съединението. Това съобщи за „Монитор“ директорът на Института за анализи и оценки в туризма (ИАОТ) Румен Драганов.

Очаква се най-много хора да се съберат в Пловдив. Само 4000 от тях обаче ще пътуват с цел културен туризъм, броят им остава непроменен през последните години.

В средище на туристите покрай Деня на независимостта се превръща старата столица Велико Търново. Към края на месеца също се очакват 280 000-290 000 пътувания, тъй като учебната година вече ще е започнала.

Той бе категоричен, че двете ключови септемврийски дати са свързани с родовата памет.По думите на Драганов много родители използват паметни дати като 3 март, 6 и 22 септември, за да възпитават своите деца. Именно те са сред най-честите посетители на честванията около празници, свързани с националната история.

„Чужденци също ще пътуват у нас, но техните ваканции не са свързани със Съединението, а по-скоро с продължаващия летен сезон“, поясни експертът.

Най-честите гости на страната продължават да са гражданите на съседните държави като Румъния, посещенията на туристи от Израел също скочиха след подновяването на чартърната програма до България. Макар Съединението да е един от националните празници на България, около 30 000 българи смятат да го посрещнат в Гърция.

Опашките на ГКПП Кулата бяха километрични, а нашенци чакаха по близо 6 часа, за да влязат в южната ни съседка. Директорът на ИАОТ обаче подчерта, че тазгодишните пътувания на българи към Гърция са намалели с около две трети. Опашките пък се дължат на факта, че Кулата-Промахон остана единственият отворен за туристи пункт.

Той подчерта, че всички, които ще посрещнат 6 септември на юг от България, пътуват между четири и пет пъти в годината в страната за останалите празници. Според Драганов подобни пътувания не могат да се нарекат „чист туризъм“, тъй като голям брой нашенци всъщност работят в Гърция.

Според допълнителни данни над 550 000 българи са избрали да почиват у нас пред това да прекарат лятото си в Гърция заради пандемията и високите цени на задължителните PCR тестове. Ваканцията в южната ни съседка излиза близо два или три пъти по-скъпо от тази у нас. По отношение на почивките в страната Драганов обобщи, че имаме многомилионни пътешествия – средно над 1 млн. месечно са пътуванията на българи през месеците юли и август.