България и Турция се споразумяха

С документа се осигурява достъп до турските терминали за регазификация на втечнен природен газ

Служебното правителство одобри сключването на споразумение между „Булгаргаз” и турската компания „Боташ“, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет. 

С документа се осигурява достъп на „Булгаргаз” до терминалите за регазификация на втечнен природен газ и последващия му пренос до територията на България. Периодът на споразумението е от 1 януари 2023 г. – до 31 декември 2035 г.

Положителният ефект от подписването на споразумението и последващия стандартен договор за доставка на природен газ се изразява в дългосрочно осигуряване на капацитет за регазификация и съхранение на втечнен природен газ за нуждите на клиентите на „Булгаргаз” в размер до 1,3 млрд. куб. м. годишно, уточняват от правителствената информационна служба. 

По време на днешното изслушване в Комисията по енергетика в Народното събрание служебният министър на енергетиката Росен Христов каза, че  споразумението с турската компания "Боташ" (Botas) е за използване на инфраструктура, чрез която да бъде доставен втечнен природен газ, транспортиран чрез танкери по море.

"Говорим за резервиране на капацитет на терминали за втечнен природен газ, регазификация и транзит през газовата инфраструктура на "Боташ" до гранична точка в България", добави Христов.

По думите му всички спекулации, че чрез този договор ще се закупува руски газ, са неверни.

Източникът на газ е гарантиран при всяка покупка, изтъкна министър Христов.

"Абсолютно всеки газ, който България закупува, е със сертификат за произход. Има изрично изискване това да не е руски газ и то се изпълнява", добави служебният енергиен министър.

"Цените, предлагани от "Боташ" са конкуренти и са подобни на такива услуги в Гърция", посочи още Росен Христов.

Споразумението предвижда гъвкавост за доставки на природен газ от нула до 53 200 MWh на ежедневна база, което ще осигури значителна конкурентност на „Булгаргаз“ на пазара на природен газ в региона, както и до намаляване на риска от загуби при балансирането при преноса на природен газ.

С подписването се осигурява дългосрочен изходен капацитетен продукт от газопреносната мрежа на Република Турция.

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук