България скърби за акад. Антон Дончев СНИМКИ
Близки и приятели се събират във фоайето на БАН, за да се поклонят пред тленните останки на автора на "Време разделно"
България се сбогува с големия писател академик Антон Дончев. Близки и приятели се събират във фоайето на БАН, за да се поклонят пред тленните останки на автора на "Време разделно". Сред тях са президентът Румен Радев, Костадин Костадинов, Иван Гранитски, Георги Първанов, Тодор Батков, Янаки Стоилов, Румен Петков, проф. Иво Петров, Деси Атанасова, Димитър Главчев, Вежди Рашидов и много други.
Там е поставена и книга за съболезнования.
Дончев напусна този свят на 92 години. Той остава емблематичен с романа си „Време разделно”. Книгата ни връща към пролетта на 1668 година, когато турски конници пристигат в Родопите, за да ислямизират местните православни българи. „Време разделно“ се появява на бял свет през 60-те и се превръща в най-отпечатваната книга у нас след „Под игото“.
Антон Дончев почина на 20 октомври 2022 г. Той е роден на 14 септември 1930 г. в Бургас. През 1948 г. завършва гимназия във Велико Търново, а през 1953 г. – „право“ в СУ „Св. Климент Охридски“.
Автор на десетки разкази, статии, детски книги, сценарии за филми и телевизионни сериали. От сценарии на Антон Дончев са филмите „Калоян“, „Глутницата“, „От другата страна на огледалото“, петсерийния „Завръщане от Рим“, „Милионите на Привалов“, заснет с участието на ГФР и ГДР и най-популярният - „Време разделно“, с който Антон Дончев постига международна и национална популярност.
"Време разделно" – романът, който неизменно се свързва с името на Антон Дончев, се ражда на един творчески дъх, за малко повече от месец, когато младият автор е на 33 години. Романът е многократно издаван и световно известен. Междувременно се раждат четиритомника „Сказание за Хан Аспарух, Княз Слав и жрецът Терес“, който той създава и изстрадва като творец в продължение на 13 години, както и поредица от романи като „Девет лица на човека“, „Николай Рьорих“, „Странният рицар на свещената книга“, „Легенда за двете съкровища“, „Трите живота на Кракра“, „Сказания за Александър Македонски“.
Снимки: Георги КОЛЕВ, БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук