Бързо проверете столевките в портмонето си! Липсва ли им това - фалшиви са

Националният център за анализ е регистрирал и задържал 230 неистински банкноти с номинал 100 лева през второто тримесечие на годината

Българската народна банка (БНБ) предоставя важна информация относно регистрираното увеличение на броя неистински банкноти от 100 лева през второто тримесечие на 2024 година.

Централната банка обяснява, че увеличението се дължи на конкретен тип фалшиви банкноти, произведени с примитивни методи.

Според официалните данни на БНБ, публикувани на 15 август 2024 година, Националният център за анализ (НЦА) е регистрирал и задържал 230 неистински банкноти с номинал 100 лева през второто тримесечие на годината. Тази информация предизвика загриженост сред обществеността относно разпространението на фалшиви пари в страната.

Характерна особеност на неистинските банкноти

БНБ бърза да успокои гражданите, като предоставя подробности за естеството на тези фалшификати.

Според експертите на банката, въпросните неистински банкноти са отпечатани двустранно на цветен копирен апарат върху обикновена целулозна бяла хартия. Качеството на изображенията е определено като лошо, което прави тези фалшификати лесни за разпознаване при внимателна проверка.

Характерна особеност на тези неистински банкноти е наличието на холограмно фолио, залепено на лявата им страна. Това фолио обаче е предназначено за друг продукт и не притежава холограмните ефекти, характерни за истинските банкноти.

Освен това, на фалшификатите липсва имитация на други защитни елементи, което допълнително улеснява тяхното идентифициране.

БНБ насърчава гражданите да се запознаят с официалната информация за защитните елементи на истинските банкноти, публикувана на интернет страницата на банката в раздел "Банкноти". Тази информация е ключова за разпознаването на неистински банкноти и предпазването от измами.

В хода на разследването, служители на Министерството на вътрешните работи (МВР) са провели специализирана операция, в резултат на която са открити копирен апарат и материали, използвани за производството на този тип неистински банкноти от 100 лева.

Образувано е досъдебно производство по случая, което показва сериозността, с която властите подхождат към проблема.

Въпреки тревожното увеличение на броя регистрирани фалшификати, експертите на БНБ са категорични, че този конкретен тип неистински банкноти не представлява сериозна заплаха за паричното обращение в страната.