Чудната история на най-старата играчка в България

Едва ли човекът, който през 1905 година е купил за малкото си момиченце тенекиена количка за кукла бебе, си е задавал тези въпроси

Наситиха ли се децата ви вече на коледните подаръци? Играят ли с новите играчки? Някои от играчките вече счупиха ли се? А можете ли да си представите, че сред фигурките, които сте купували под прикритието на Дядо Коледа, може да има и такива, които някой ден да ви направят богати?

Едва ли човекът, който през 1905 година е купил за малкото си момиченце тенекиена количка за кукла бебе, си е задавал тези въпроси, но ето, днес това е най-старият експонат в антикварния магазин в центъра на Пловдив.

По материалите, от които са изработени играчките, човек може да се ориентира за хода на световната история.

Ето немско желязно оръдие от 1931. Само няколко години по-късно играчката става лукс, цялото желязо на Германия отива в оръжейните заводи.

Тук са символите на американската мечта - усмихнати кукли - мъж и жена, в кадилаци, обзаведена детска кухня, фигурки от различни популярни навремето тв шоута.

Като соцреплика тук са и крокодилът Гена, и човечето с кръгла гумена глава, символ на Лайпцигския панаир отпреди падането на стената. Насреща по рафтовете мощ внушават големи съветски танкове.

Впрочем магазинчето е място по-скоро за среща на колекционери и запалени по старите играчки, истински ценните неща се пазят другаде и се предлагат на търгове в интернет.

Наскоро железен камион тип вагон на старата фирма „Карета“ се е продал за 45 000 долара. Тия дни пък за 3000 долара е сменил собственика си първият японски робот играчка, произведен през 1950.

Най-скъпата играчка в Европа, която дори не се продава, само се показва на изложби на колекционери, е съвършено запазено виенско колело на фирма „Карета“ от 1800 година.

Дали след 216 години или - да бъдем конкретни - през 2236 година някоя от играчките, подарени тази Коледа, няма да се мъдри в някой колекционерски каталог? Тема за размисъл...