Чужди превозвачи не искат и да чуват за България, ето защо

Заради задръстванията по граничните пунктове има риск транспортните фирми от Гърция и Турция да заобиколят страната ни

Заради задръстванията по граничните пунктове има риск транспортните фирми от Гърция и Турция да заобиколят България.

Това стана ясно след среща на асоциациите за автомобилен транспорт в черноморския регион, където са обсъждали алтернативен транспортен коридор извън нашата страна.

Затова български превозвачи на товари се срещнаха с екипа на транспортното министерство. Разговори, които завършиха без резултат.

Спрямо страната ни са отправени сериозни упреци за хаос на граничните ни пунктове и дълги опашки от тирове на Международната среща на автомобилните превозвачи в Ташкент.

От Българската браншова камара многократно са отправяли предупреждения и предложения за по-бързо преминаване на потока от товари, но до момента без резултат.Затова сега южните ни съседи търсят алтернативен транспортен коридор за да заобиколят България и е въпрос на преговори откъде ще минава той.

По данни на "Гранична полиция" около 3500 тежкотоварни автомобила преминават през пункта "Кулата-Промахон" за едно денонощие. В пиковите часове средно преминаването отнема около час, което според властите е нормално.

"Транспортен хаос мисля, че няма тук. Движението е организирано от страна на митницата, по три кантара в посока, при нас се извършват на две ленти. Но през лятото товарният трафик при нас намалява, което ни позволява да намалим лентите за товарни автомобили, за да пропускаме лекия трафик. Все пак тук е граница, извършва се проверка, от НАП, митници", посочи пред БНТ старши комисар Стойчо Траянов – заместник-началник на ГКПП "Кулата".

Шофьорите на тирове и камиони са на различно мнение.

"То хаос винаги е било, кога не е било хаос. Тук, на "Кулата" понякога има, понякога няма, но на другите граници Видин, Русе - просто ги съжалявам! Шенген! Няма ли Шенген, не може да се оправим. Е сега, в момента, карам пощата и се бавя. Доставката трябва да е в 9 часа, а вижте колко е сега, час и половина съм на опашката", споделя Йордан.

В официална позиция на Съюза на асоциациите за автомобилен транспорт в черноморския регион се посочва ,че от август тази година българските власти са върнали дезинфекцията на превозните средства на пунктовете Капитан Андреево и Лесово, което допълнително увеличава времето за преминаване на границата.

На днешната среща служебният транспортен министър Красимира Стоянова се е ангажирала пред превозвачите, че ще работи по проблема. Информирала ги е, че ѝ предстоят разговори с други ведомства по темата, за да се избегне заобикаляне на България от международните превозвачи.