Д-р Бацелова предупреди за опасни и тежки зарази през последните дни
Епидемиологът посочи и симптомите, които се наблюдават при подобен вид инфекции
При такъв тип бедствия като това в селата в Карловско има риск от чревни инфекции. Това каза епидемиологът д-р Христиана Бацелова пред "Фокус“. Тя уточни, че има и риск от инфекции, предавани чрез ухапване от комари.
"При наводненията, тъй като се нарушава организацията на сметосъбирането, сметоизвозването, това може да доведе до разпространение на чревните инфекции, техните бактерии и вируси. Разбира се, липсата на чиста питейна вода, достъпът до чиста питейна вода е сериозен, което също води до разпространение на чревни инфекции“, обясни тя.
Епидемиологът посочи и симптомите, които се наблюдават при подобен вид инфекции.
"При чревните инфекции това, което е най-рисково при предаване по време на бедствия, свързани с наводнения, това а вирусните хепатити А и Е, хигелози също. Реално при вирусните хепатити понякога симптомите се припокриват, а вече съответно инфекционистът, на базата на изследванията и опита си, преценява дали става въпрос за вирусния хепатит А и Е.
Но като цяло имаме една много нехарактерна отпадналост, гадене, повръщане, диария, болки в корема, загуба на апетит, потъмняване на урината или пък изсветляване също е възможно на изпражненията до такава степен, че да станат сиво-бели, болки в ставите и разбира се, пожълтяване на кожата. Така че има ли такъв тип симптоми или съмнение, трябва веднага да се потърси медицинска помощ“, уточни д-р Христиана Бацелова.
Тя обърна специално внимание и на ухапванията от комари, които според нея също представляват риск за населението.
"При комарите проблемът е, че те се размножават във водните басейни. Имаме ли застояла вода, тя също ще бъде едно местообитание за размножаване на комарите. По тази причина е много важно бързо да се отводни цялата тази вода, която се е събрала. Риск за България представлява Западнонилската треска.
Тя се предава от ухапвания на комари. И само ще спомена, че до този етап това лято в България няма регистрирани случаи на Западнонилска треска, но пък има в нашите съседи. Като цяло за Европейския съюз случаите са 442, но в Гърция има 118, в Румъния има 18, в Сърбия има 105, така че рискът да има и при нас разпространение на вируса на Западнонилска треска е много голям“, заяви епидемиологът.
Д-р Христиана Бацелова уточни, че и при зараза, пренесена от ухапване от комар, симптомите са отново болки в ставите, в мускулите, висока температура.
"Също може да има и повръщане и диария и има и характерен обрив при това заболяване, но действително повечето хора, например от 10 човека 8 няма да проявят и симптоматика, така че заболяването трябва да се търси, за да го регистрираме“, каза още тя.